Resident Evil 3 Remake Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Hevesle bekliyoruz...

Resident Evil 2 Remake çıkar çıkmaz üçüncü oyunun yeniden yapımına ilişkin söylentiler dillendirilmeye başlanmıştı. Sonuçta 3. oyun da seri içinde 2. oyun kadar sevilen ve hafızalara yer etmiş bir düşmana, Nemesis’e sahip olan bir oyundu. Hazır ikincisinin yeniden yapımı böyle bir başarı yakalamışken, üçüncüsü de yapılır herhalde diye düşünüyorduk. Nitekim yıl sonu gelmeden duyurusu geldi; Resident Evil 3 Remake ile buluşmamıza birkaç aylık bir süre olduğunu öğrendik.

Yıl boyunca söylentileri ortalarda dolandıktan sonra, geçtiğimiz ayın sonu bu ayın başlarında iyiden iyiye dillendirilmeye başlanmıştı RE 3 Remake. Üstelik bunu destekleyecek detaylar da vardı; PlayStation Store’da kapak görsellerinin yer aldığına ilişkin haberler gibi. İddialar bu kadar kuvvetlenince, ilk olarak akıllara The Game Awards töreninde gösterilebileceği geldi. Ancak Sony araya sürpriz bir State of Play gösterimi sıkıştırıverdi ve burada RE 3 de resmen duyurulmuş oldu:

Çıkış Tarihi ve Geleceği Platformlar:

Duyuru videosuyla birlikte oyunun çıkış tarihi de ilan edilmiş oldu; RE 3 Remake, 3 Nisan 2020’de çıkıyor. PS4, Xbox One ve PC için çıkacak, PC versiyonu Steam’de satışa sunulmuş durumda.

Sistem Gereksinimleri:

Oyunun Steam sayfasında sistem gereksinimleri de paylaşıldı. Gayet makul bir sistem istediği görülüyor:

İşletim Sistemi: Windows 7, 8.1, 10 (64-Bit)
İşlemci: Intel Core i5-4460 veya AMD FX-6300 veya daha iyisi
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 veya AMD Radeon R7 260x

Oyunun, RE 2 Remake ve DMC V gibi RE Engine ile hazırlandığını da ekleyelim bu bilgilere. Bahsettiğimiz bu örnekler görsel yönden gayet başarılı bir performans sergilemişti. Benzer bir performansı RE 3 Remake’ten de bekliyoruz.

Fiyatı:

Oyunun gerek PS4 gerek Xbox One gerekse PC versiyonu için ön sipariş fiyatı 299 TL olarak belirlenmiş durumda. Oyunun çıkışı ile birlikte bu fiyatta bir güncelleme görür müyüz, bilemiyoruz. Ama ülkemizde bir önceki oyuna göre daha düşük bir etiketle satışa sunulduğu görülüyor; bir nebze de olsa sevindirici.

Koleksiyon Versiyonu:

Oyunun bir koleksiyoncu versiyonu da satışa sunuluyor. Bu paket içerisinde Jill Valentine’ın 11 inçlik bir heykeli, oyunun sanat kitabı, S.T.A.R.S. kutusu, Raccoon City haritası, dijital oyun müzikleri albümü ve oyunun PS4 veya Xbox One versiyonu yer alıyor. Bu versiyonun fiyatı 180 $. Şu an için ABD piyasasında satışa sunulan koleksiyon sürümü ülkemizde de satışa sunulur mu, bilemiyoruz.

Resident Evil Resistance:

RE 3 Remake yanında bir de multiplayer moduyla geliyor. Aslında Resident Evil Resistance bir süre önce duyurulmuş (o zamanlar adı Project Resistance olarak geçiyordu), sanki bir spin-off oyun olacakmış gibi tanıtılmıştı. Ancak son duyuruyla birlikte RE 3 Remake ile sunulacağını öğrenmiş olduk. Bu modda, 1’e karşı 4 kişi olacak şekilde bir mücadeleye girişeceğiz. 4 kişilik grup (Survivors), üzerlerine gönderilen zombiler ve etrafta yerleştirilmiş tuzaklardan kurtulup bölümden kaçmaya çalışacak; karşılarındaki oyuncu (Mastermind) ise, onlara türlü türlü tuzaklar kurup, çeşit çeşit zombiyi başlarına musallat edip onları durdurmaya.

RE Resistance ile ilgili son dönemde en çok konuşulan noktalardan birisi ise, oyunda yer alacak karakterlerden birisinin ismi: Martin Sandwich. Karakterin böyle bir ismi olursa üzerine çok konuşulur tabii :)

Karakterler ve Hikâye:

RE 3 Remake’teki olaylar ikinci oyunun hemen öncesinde başlayıp ikinci oyunla eş zamanlı olarak ilerliyor. Jill Valentine’ı yönetiyoruz -ki kendisi Raccoon City’de kalan son S.T.A.R.S. üyelerinden birisi oluyor. Bu ekip, ilk oyundaki olaylarda görevlendirilmiş özel bir ekip olarak karşımıza çıkmıştı. Malikanede yaşanan olayların ardından Jill, Raccoon City’de kalıp Umbrella hakkında daha detaylı bilgiler edinmeye çalışıyor. Bir yandan salgının patlak vermesiyle zor bir durumda kalıyor, öte yandan geride kalan S.T.A.R.S. üyelerini ortadan kaldırmak ve bu sayede Umbrella şirketinin faaliyetlerinin öğrenilmesini engellemek için üzerlerine gönderilen Nemesis’in elinden kurtulmaya çalışıyor.

RE 2 Remake ile birlikte Mr. X epey popüler bir figür haline gelmişti malum, internette Mr. X paylaşımları bir salgına dönüşmüştü. Kendisi bu yılın en akılda kalıcı düşmanlarından birisiydi. Görünen o ki önümüzdeki yıl bayrağı Nemesis’e devredecek. Mr. X gerçekten zorlu bir düşman, oyuncuların korkulu rüyası, tam bir baş belasıydı. Ama Nemesis çok daha fazlası olabilir. Zira Nemesis t-virüsü bulaştırabilme yeteneğine sahip. Ayrıca Mr. X ile kıyaslandığında daha hızlı, daha ölümcül bir düşman ve oyunun her anında tepemize binebilme potansiyeli bulunuyor. Dolayısıyla başımıza çok daha büyük belalar açabiliyor kendisi.

Oyunda yer alan diğer bazı karakterler Umbrella’dan Carlos Oliveira, Mikhail Viktor ve Nikolai Zinoviev. S.T.A.R.S. Alfa ekibinden Brad Vickers da fragmanda ufak da olsa gösteriyor kendisini. Marvin Branagh ismi de bizlere yabancı olmasa gerek; RE 2 Remake’ten de hatırlayanlarımız olacaktır mutlaka. Kendisinin bu oyunda da yer alması kuvvetle muhtemel.

İkinci oyunun aksine bu sefer tek bir karakter üzerinden (Jill Valentine) ilerliyor oyunun hikayesi. Dolayısıyla bu sefer iki farklı karakterin gözünden oynamayacağız. Ancak oyunu tekrar oynatacak bir detay da bulunuyor. Hikâyede ilerlerken yapmak durumunda olduğumuz bazı tercihler akışı değiştirebiliyordu. Burada da benzer bir durumun olacağını düşünebiliriz. Dolayısıyla, farklı ara sahneler ve farklı sonlarla karşılaşmamızı sağlayan bu tercihlerin tümünü görebilmek ve oyundaki her detaya vakıf olabilmek için tekrar tekrar oynamamız gerekecek.

Oynanışta Değişiklikler:

RE 2 Remake’te olduğu gibi bu oyun da ciddi bir şekilde elden geçiriliyor, günümüze uygun bir oyun olarak yeniden yapılıyor. Bunun kendisini en çok hissettireceği yerlerden birisi hiç şüphesiz oynanıştaki değişiklikler. Omuz kamerasından görünüme uygun bir oynanış sunulacağı belirtiliyor.

Yapımcı ekip, RE 3 Remake’in aksiyona daha fazla eğileceğini ifade ediyorlar – ki orijinal seri içerisinde de üçüncü oyun öncekilere göre daha çok aksiyon içermekteydi. Dolayısıyla bu beklenen bir durum.

RE 2 Remake’teki gibi kayıt sisteminde bir esneklik sunulacak; oyunun standart zorluk seviyesinde dilediğiniz yerde kayıt yapma imkânınız olacak. Ancak dilerseniz bunu kapatıp orijinal deneyimi yaşamayı tercih edebilirsiniz.

Düşmanlarımızı devirebilmek için yine birkaç kurşun harcamak durumunda kalacağız. Cephanemizin kısıtlı olduğunu göz önünde bulundurursak, her önümüze gelene sıkmamak, alternatif yollar aramak gerekeceğini söyleyebiliriz. Özellikle de karşımıza Nemesis’in çıktığı kısımlarda en iyi strateji olay yerinden hızla uzaklaşmak olacak. Bir başka deyişle, ardımıza bakmadan koşturduğumuz sahnelere geri dönüş yapacağız sevgili Oyungezerler :)

Nisan 2020’de reflekslerimize ve sinirlerimize epey iş düşecek gibi, ne dersiniz?

Başa dön
YORUMLAR
Parolamı Unuttum