Roblox 200 Milyon Dolarlık Davayla Karşı Karşıya

Yok öyle müzikten para kazanmak

Variety'nin haberine göre National Music Publishers Association (NMPA), kullanıcıların Roblox'a yüklediği müziklerin lisanssız olması nedeniyle Roblox Company'den 200 milyon dolardan az olmamak üzere telif tazminatı istiyor.

NMPA başkanı ve CEO'su David Israelite söz konusu davanın haberini verirken, Roblox'un kullanıcılardan platforma müzik yüklemeleri için para alarak yüz milyonlara dolar para kazandığını, gençlerin telif yasalarından habersiz olmasından faydalandığını ve bu telif hakkı ihlallerinin önüne geçmek veya kullanıcılara aldıkları risklere karşı uyarmak için hiçbir şey yapmadığını söylemiş. Söz konusu davaya müdahil olan taraflar arasında Ariana Grande, deadmau5, Imagine Dragons ve Ed Sheeran gibi müzisyenleri temsil eden acentalar da var.

Roblox dünyanın en popüler oyun platformlarından biri ve bu platformu kullanan 13 yaş altındaki günlük kullanıcı sayısı da 21 milyonun üzerinde. Roblox'a müzik yüklemek için tek yapmanız gereken şey dosyayı seçmek, Roblox size müziği yüklemenin kaç Robux'a (Roblox parası) mal olacağını söylüyor. Dosya ne kadar büyük olursa maliyeti de artıyor. Tabii Robux aslında gerçek bir para birimi olduğu için NMPA'nın "bu işlem üzerinden para kazanıyorlar" iddiası da tamamen gerçek.

Roblox'un 2021'nin ilk çeyreğindeki geliri yaklaşık 387 milyon dolardı. Bunu yıllık orana vurduğumuzda 200 milyon doların bile firmanın cüzdanında büyük bir çentik açmayacağı belli, ama eğer telif hakkı uyarısı konması zorunlu tutulur ya da Roblox'un müzik yüklemelerinden para almasının önüne geçilirse işte o zaman işler değişir.

YORUMLAR
Parolamı Unuttum