Alex Kidd in Miracle World DX - İnceleme

Ya bu oyun çok yaşlı, ya ben çok gencim

Mevzubahis platform oyunları olduğu zaman kelimenin tam anlamıyla sınır tanımıyorum. İyi platform oyunları oynadım, kötü platform oyunları oynadım, zor platform oyunları oynadım, basit platform oyunları oynadım… Ama ne oynamadım biliyor musunuz, “eski” platform oyunları. Mario biraderler ve Mavi Kirpi oyunları hariç, bunları oynamayanlara oyunculuk ehliyetini vermiyorlar zaten :P

8 ve 16 bit oyunların zorluk konusunda adil davranmadığını kabul etmek lazım. Retro oyunları oynamak konusundaki cesaretimi kıran şey de bu biraz aslında. Oyunun sunduğu (ve hatta belki de sunmadığı) kayıt alma sisteminin dışına çıkarak istediğim yerde, istediğim zamanda kayıt alarak bu oyunları nenem de bitirir. Alex Kidd in Miracle World save state alarak oynadığım bir oyun olmuştu ve Alex Kidd in Miracle World DX’le birlikte bu utançtan kurtulacaktım! Kurtulmayı umacaktım desem daha iyi olur.

Tereyağdan kayar gibi?

Retro oyunların zorluk konusunda adil davranmadığını söylemiştim zaten. Fakat bu durum sadece oyun tasarım mantalitesinden ibaret değil. Gelişmekte olan teknolojinin sınırlı imkânları da bu durumu etkiliyordur illa ki. Tasarımcının ya da yönetmenin aklındaki mekaniği kod satırlarına dökmesi, hadi diyelim koda döktü onu çalıştıracak bir konsolun olması o dönem için zor iş. Orijinal Alex Kidd de aslında bunu hissettiriyor. Ama yenilenmiş sürümünde hissettirmemesi lazım, değil mi?

Alex Kidd in Miracle World DX’i açarken görsel şölenden önce teknolojik imkânsızlıklardan ötürü günümüz standartlarına uymayan kontrollerin üzerinden geçilmiş olmasını bekliyordum. Fakat o konuda beklediğimi ne yazık ki bulamadım. Yenilenmiş sürümde bile Alex Kidd’in sanki yağ sürülmüş bir zeminde yürümesi ve sadece x koordinatında hasar vermesi (sayısalcılar anladı, sözelciler bu ne diyor :P) hadiseleri canımı sıktı. Ben de oyunun bana izin verdiği bir hileyi yaptım. Save state’ten bile acımasız bir hile bu: Sınırsız can!

Taş, kâğıt, makas kafa?!

Orijinal Alex Kidd in Miracle World içerisinde oldukça ikonik bir sekans vardır, oynayanlar illa ki anımsayacaktır. Scissors Head ile “best of three” şekilde taş kâğıt makas oynuyordunuz. Bu sekans tabii ki Alex Kidd in Miracle World DX’e de eklenmiş. Yenilenmiş sürümün hâlihazırda güzel olan görselliğiyle birlikte bu sekans o kadar eğlenceli bir hal almış ki... Vakti zamanında suratı bile belli olmayan Scissors Head, şimdi kaybedince bir üzülüyor, bir üzülüyor sormayın efendim. İnsanın yenesi gelmiyor vallahi!

 

Ustalara saygı kuşağı

 

Alex Kidd in Miracle World DX bir yenilenmiş sürümden beklemediğimiz fakat olsa ne güzel olur dediğimiz iki mühim şey yapmış. Yeni seviyeler ve boss mekanikleri eklemiş mesela! Onun dışında tek bir tuşla orijinal/yenilenmiş görsellik arasında geçiş yapabileceğiniz bir seçeneği de size sunmuş. Bu iki duruma resmen âşık oldum desem yeridir. Baktım oyundan çok sıkılıyorum, tek tuşla görsel tarzı değiştirip kendimi bambaşka bir oyun oynuyormuş gibi kandırıyorum. Tek oturuşta ayırdığım ekran süresini inanılmaz derecede artıran bir özellik oldu bu.

Açıkçası ya Alex Kidd in Miracle World pek iyi yaşlanmamış ya da DX iyi bir yenilenmiş sürüm değil. Benim 20’li yaşlarımın etkisi de olabilir hiç şüphesiz. Peki ya bunları neden anlatıyorum? Puanı gördüğünüzde bana kızmayın diye. Eğer bu oyunla alakalı bir maziniz, güzel anılarınız varsa +3 puan ekleyebilirsiniz belki de. Lakin tarafsız bir gözle bakıldığında, bir diğer deyişle nostaljik olarak hiçbir hisse sahip olmayan oyuncuların bu sürümü oynamasının çok da bir manası yok.

SON KARAR

Retrocular sevecek, bu oyunla geçmişi olanlar bayılacak fakat benim gibi Alex Kidd’le sonradan tanışmış kişiler biraz burun kıvıracak.

Alex Kidd in Miracle World DX
Öldürmez süründürür!
5.0
Artılar
  • Şahane görsellik
  • Yeni seviyeler ve hatta boss mekanikleri
  • Classic mode, boss rush ve sınırsız can gibi dokunuşlar
Eksiler
  • Kontrollerde yapılmayan değişiklik
  • Günümüz standartlarına uygun olmayan yapısı
YORUMLAR
ANGELAS
9 Eylül 2021 19:51

I was very encouraged to find this site. The reason being that this is such an informative post. Thanks for sharing!

//www.toowoombapainter.com.au/exterior-residential-painting/


ANGELAS
9 Eylül 2021 19:50

[Bu yorum kullanıcı tarafından silinmiştir]

badcat
6 Temmuz 2021 19:01

Çocukluğumda Master System 2 konsoluma yüklü oyundu, çok uzun uğraşlar sonunda bitirmiştim, benim için bu oyunun özel bir yeri vardır. Steamde demosunu indirdim, yenilenmiş grafikler çok güzel ama ne yalan söyleyeyim, eski haliyle oynamak bana daha çok keyif verdi. Evet oyun zor, fakat o dönemlerde oyunları bitirmenin verdiği haz çok güzeldi, malesef şimdiki oyunların çoğundan bu tadı alamıyoruz. Evet 40'ına yaklaşan bir dinozorum ben de :)

Parolamı Unuttum