Football Manager 2024 - İnceleme

Arka direkte unutulan zavallı stoperin hikayesi...

Futbol gerçekten çok garip bir tutku. Dünyanın neresinde olursanız olun eğer futbol seven birisi bulursanız bir anda evrensel bir dil ile anlaşmaya başlayabilirsiniz. Senelerdir FM'de gurbet ellere hoca olarak gidince size gelen dil bariyeri sorusuna da; "Futbolun evrensel bir dili vardır." cevabını vermek de bu yüzden her zaman çok doğru bir seçenek olmuştur.

Bu tutkunun milyarlarca insana yayılması futbol ile ilgili milyarlarca fikrin ortaya çıkmasına da neden oluyor. Yani ekonomi konuşmak için, siyaset konuşmak için belirli bir altyapıya ihtiyaç var. Lakin futbol konuşurken "ha şu arka direkteki adamın başına birini dikin" demek ile "adam adama markaj uyguluyoruz" demek arasında neredeyse hiçbir fark yok. Zaten son 10 yıldır olmasa da tüm sınıflardan insanları bir araya getiren en büyük unsur da yine futboldu. Football Manager 2024 yazısına neden böyle bir giriş yaptım bilmiyorum ama uzun bir aradan sonra FM 24'ün ilk save dosyası benim futbol tutkumu yeniden kıpırdatmayı başardı.

Ben Bu Sekiz Tane Sağ Beki Nasıl Satacağım?!

Eylül ayı geldiğinde takımlar transferlerini tamamladığı zaman şöyle bir çalıştırmak istediğiniz takımların kadrosuna bakarsınız. Çoğu zaman kafanızdaki kadrodan çok uzakta bir yapı oluşmuştur ve kara kara FM'de bu kadar adamı nasıl göndereceğim diye düşünmeye başlarsınız. FM'nin bu konuda iki büyük yeniliği var. İlki aracı arkadaşlar, onlara sonra değineceğim. Esas güzel kısım yeni oyun modları olmuş.

Artık doğrudan 1 Temmuz sabahından mevcut kadrolarla oyuna başlamak zorunda değilsiniz. Tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi çalıştıracağınız kulübün aldığı oyuncular gerçek tarihleriyle kadronuza katılabiliyor. Bu seçenek ile birlikte bütçe planlaması konusunda da daha farklı bir tutum sergilemek zorunda kalıyorsunuz. Diğer yeni oyun modu ise tamamen bizleri 2022-23 sezonunun sonunda bırakıyor. Geçtiğimiz yılın kadrolarıyla yepyeni bir sezona giriyorsunuz ve hiçbir yeni transfer henüz yapılmamış oluyor. Örneğin Real Madrid daha Bellingham'ı almamış ve Arda Güler de halen Fenerbahçe futbolcusu olarak duruyor.

Bu iki yeni mod yetmezmiş gibi bir de FM 2023 kayıt dosyası desteği var ki; "Sports Interactive bu sene niye bu kadar kullanıcı dostu davranmış, yoksa kapanıyor mu?!" diye işkillenmeye başlıyorum. Gerçekten yeni olduğunu, kadro güncellemeleri dışında oynanışı ve yapısıyla da hissettiren bir FM ile karşı karşıya olmanın şaşkınlığını henüz aşabilmiş değilim.

Duran Top 101

Öncelikle şunu söyleyeyim FM 24 yine daha önceki oyunların yamalı bohçası şeklinde karşımıza çıkıyor. Buna artık çok alıştık. FIFA gibi FM de tekel olmanın avantajını çok iyi kullanarak minik minik değişikliklerle her seneyi kurtarıyor. Yine de FM 24'e eklenmiş yenilikler 22->23 geçişinden epey daha fazla gibi geldi. Ya da sayıca fazla olmasa da işlevsel olarak oyuna etkileri daha yüksek olmuş. Bunların başında da duran toplar geliyor. Eski FM oyunlarında da saatlerce uğraşıp duran top setleri çizmek mümkündü. Fakat gerçek hayatta artık taç antrenörleri bile varken FM'de bu ihtimalin sunulmaması biraz demode kalıyordu.

FM 24 ile birlikte duran top setleri epey aşama kaydetmiş. Ancak tek güzel yanı bu değil. Artık teknik ekibe bir duran top antrenörü de katabiliyorsunuz. Dilerseniz sizin verdiğiniz direktifler doğrultusunda (ön direğe yoğunlaş, dışa kavisli orta aç vb.) bir duran top antrenman programı hazırlatabiliyorsunuz. Ya da ekibinzdeki antrenör arkadaşa güveniyorsanız duran topları tamamen ona emanet edip taktik tahtasındaki diğer hususlara daha fazla zaman ayırabiliyorsunuz. Bu duran top antrenörü benim gibi her hafta minimum 2 kere duran top çalıştıran bir hoca için bulunmaz nimet olmuş. Ayrıca artık antrenman programları arasında defansif frikikler, ofansif kornerler gibi seçenekler yok. Ya sizin ya da hocanızın hazırladığı setleri "set pieces routines" adıyla tek çatı altında antrenman takvimine ekliyorsunuz ve diğer antrenmanlara epey yer açıyorsunuz.

Hilmi Abi Şu Adamı Gözümün Önünden Çek Elimden Bir Kaza Çıkacak

Bir Football Manager oyununda en keyifli şeylerden birisi şüphesiz transfer yapmak ve kadro planlamak. Ancak bu kadro planlamasını yaparken oyuncu almak ne kadar keyifliyse oyuncu satmak da bir o kadar eziyet haline gelebiliyor. İşte benim için oyuna eklenen aracı sistemi oyundan aldığım keyfi 5 kat daha arttırdı. Artık kulüplere önerip talip bulamadığınız oyuncuları komisyonculara devretme seçeneği var. Envai çeşit komisyoncu elinizdeki oyunculara dünyanın her yerinden talip bulabiliyor. Bu talipleri bulurken de mevcut bonservis bedelinden cüzi bir miktar pay almayı da ihmal etmiyor. Bu komisyoncu arkadaşlar aynı zamanda size diğer kulüplerden de cazip fiyatlı oyuncular önermeyi de ihmal etmiyorlar.

Komisyoncuların da çeşitleri var. Örneğin bazı isimler global pazara hakimken bazıları local pazarlarda daha güçlüler. %2 - %10 arasında değişen komisyon ücretleri karşılığında oyuncularınıza yeni kulüp bulmayı başarıyorlar. Üstelik bu buldukları kulüplerin yaptığı teklifleri oyuncular yüksek yüzdeli bir şekilde kabul ediyor. Yani satma konusunda birebir. 10 milyon euroya sattığınız bir adamın 200 bin eurosunu seve seve bu arkadaşlara verebilirsiniz. Arap pazarının da futbola epey girmesiyle birlikte muhteşem satışlar yaparak transfer döneminde elinizi epey güçlendirmek mümkün. Aracıların oyuna eklenmesi eski usul "kulüplere öner" seçeneğini de baltalamamış. Hiç komisyoncuyla debelenmeden oyuncu satmak da mümkün ama doğal olarak biraz daha zor. Ayrıca bu tarz gelen tekliflerin finansal açıdan tatmin etme ihtimali de epey daha düşük.

3-2-1 Motor!

Football Manager'ın senelerdir en çok eleştirildiği noktaların başında maç motoru geliyor. Bu zamana kadar kendi motorlarıyla gül gibi geçinip giden Sports Interactive 2024'ün ardından önümüzdeki sene Unity'e geçiş yapacak ve yepyeni bir motorla karşımıza çıkacak. Lakin serinin veda oyunu diyebileceğimiz 24'ün maç motoru epey güncelleme almış. Halen tam olarak istenilen seviyede değil çünkü mevcut motorun kapasitesi ve yapabilecekleri belli. Lakin eldeki imkanları zaten yeni motora geçiyoruz diyerek bol kepçeden kullanmaya çalışmışlar.

Kenardan ceza sahasına sokulan oyuncuların animasyonlarından, deli deli hareketler yapan kalecilere kadar epey bir alanda düzeltmeler göze çarpıyor. Maçların atmosferi de oyanadığınız stadın hissiyatını daha iyi yansıtmayı başarıyor. Mesela puslu bir Sivas deplasmanı ile günlük güneşlik bir Barcelona maçı arasındaki fark geçtiğimiz senelere göre daha yüksek. Tabii benim gibi top adamlı CM4 geleneğinden gelen insanlar için maç motoru yukarıdaki özelliklerin yanında çok minik bir güncelleme olarak kalıyor. Yine de özenle hazırladıığınız takımın sahadaki performansını daha kaliteli izlemek sevindirici bir geliştirme. Umarım Unity'e geçen Football Manager tamamen maç motoruna yoğunlaşıp oyunun diğer eksiklerini göz ardı etmez.

Yapay Zeka Daha Üçlüye Dönemiyor Dünyayı Mı Ele Geçirecek?!

Oyunun senelerdir süren kanayan yaralarından 2 tanesi hala yerli yerinde duruyor ve kolay beri değişecek gibi de değil. İlki yapay zeka rakip teknik direktörlerin halen isimlerinden ve cisimlerinden bağımsız bir şekilde epey vasat olmaları. Yani ben Pep'i ile eşleştiğim bir çeyrek final turunda ilk maçı 4-0 kazanıyorsam, Pep'in rövanş maçına tamamen aynı taktikle çıkma ihtmali pek yok. Ha söz konusu Pep olduğu için her türlü delilik ihtimali var ama 4-0 da biraz anormal bir sonuç. Pep'i örnek verdim ama durum Klopp ve hatta Don Carlo için de hiç farklı değil. Bu yapay zeka antrenörlerin tepkileri sadece basın toplantılarında size aptal aptal laf sokma çabalarıyla kısıtlı kalmasa ve oyun biraz daha zor hale gelse her şey çok güzel olabilir.

İkinci konu ise basın toplantıları ve takımla konuşma seçenekleri. Ah şu takımla konuşma kısmı geldiğinde, şişe fırlatma gibi yenilikler ne hoşuma gitmişti. Ancak oyuna yansıması olarak ilk geldikleri gün nasılsa şu an da aynılar ve bi süre sonra tamamen anlamlarını yitiriyorlar. Basın toplantıları ise ebediyete uzanan bayağı ve aynı sorular ile sizin sabrınızı ve tıklama hızınızı kontrol etmekten başka hiçbir işe yaramıyor. Bin yıldır aynı sorulara aynı reaksiyonları veriyor gibi hissediyorum. Unity'nin buna çare olacağını sanmıyorum ama en azından yazar ekibe baştan aşağı yeni sorular ve cevaplar yazdırmalarını gerçekten çok istiyorum.

Kıssadan hisse Football Manager 2024 son yıllardaki en kaliteli FM oyunu olmuş. Oyuna eklenen yeniliklerin neredeyse tamamı kullanıcı dostu ve hayatı kolaylaştıran cinsten. Maç motoru veda etmeye hazırlanırken yapabileceğinin maksimumunu vermiş gibi gözüküyor. Oyuncu satışlarını kolaylaştıran komisyoncular benim gibi kadro planlamasıyla kafayı bozmuş insanlar için bulunmaz nimet olmuş. Her şeyden öteye FM24 bir Football Manager'ın yapması gerektiği gibi içinizdeki futbol ateşini harlamayı başarıyor ya da en azından benim başardı...

SON KARAR

Football Manager 2024, oyun motoruna veda ederken yapabileceklerini maksimumda yapmaya çalışmış gibi gözüküyor. Hayatı kolaylaştıran yeniliklerin oyuna adaptasyonu da epey başarılı olmuş. Zaten FM bağımlısıysanız bu yazıyı okuduğunuz sırada shortlistinize 35. Wonderkid adayını çoktan koymuşsunuzdur bile...

Football Manager 2024
Harika
9.0
Artılar
  • Oyuncu satışlarını kolaylaştıran komisyoncular hayatınızı bir anda cennete çevirebiliyor
  • Maç motoruna eklenen yenilikler devasa olmasa da atmosferi biraz daha canlı hale getiriyor
  • Duran top antrenörünün oyuna eklenmesiyle birlikte duran top setleri çizmek hem daha eğlenceli hem de daha işlevsel hale gelmiş
  • Seneler sonra bir yeni FM oyunu "yeni" hissini vermeyi başarmış
  • Yeni eklenen oyun modları gerçekten farklı bir deneyim sunuyor
Eksiler
  • Koskoca Don Carlo'nun bile yapay zeka antrenörü böyleyse Skynet'ten falan korkmaya hiç gerek yok
  • Sanırım son birkaç yılda bir milyar kere aynı basın toplantısını yaşıyorum, evet Mümtazcığım press oyunu tercih ediyorum!
YORUMLAR
Parolamı Unuttum