UNCHARTED: Legacy of Thieves Collection - İnceleme

Drake’le 120 fps buluşma!

Nathan Drake’in son macerası Uncharted 4 ve yan oyunu olan The Lost Legacy sonunda PC’de!!... değil henüz ama en yakın hali karşımızda: Playstation 5 sürümü! Ne Uncharted 4’ün ne de The Lost Legacy’nin uzun uzadıya tanıtıma ihtiyacı var bence. Naughty Dog’un her oyunu gibi bu iki oyun da (özellikle Uncharted 4) konsol jenerasyonunu tanımlayan oyunlardandı. Hele Uncharted 4: Thief’s End gerek senaryosu gerek serinin “son” oyunu olma özelliği ve tatmin edici oyun süresiyle akıllarımıza kazınan oyunlardan biri. 

Naughty Dog muhteşem oyunlar yapmasının yanında konsolun gücünü de sonuna kadar kullanmasıyla bilinen bir oyun geliştiricisi. Bu nedenle de klasikleşmiş oyunlarını bir sonraki jenerasyona taşımak gibi bir adeti var. Her ne kadar ben Remaster işine biraz para tuzağı olarak baksam ve çok kayda değer bir şey olmadıktan sonra bu oyunları açıp bakmaya tenezzül etmesem de PS4’ün o korkunç (!?) 30 FPS günlerinde büyük keyifle oynadığım oyunları yüksek kare hızı ve çözünürlükte deneyimlemeye hayır diyemiyorum.

Benim için PS5’in benchmark olayı hâlâ Ratchet & Clank bu arada. İlk çıktığında 30 FPS olan Fidelity modunu (4K, Ray Trace) 30 fps’den alıp yukarılara taşıdığı, 1080p’de 120 FPS verdiği, oyuncuların yalvarışlarına kulak verip Performance RT modunu yamayla sunup hem Ray Trace hem 60 FPS’nin güzelliğini birlikte yaşattığı için bu oyuna benchmark diyor ve hangi PS5 oyununu açsam hemen onunla karşılaştırıyorum.

Öncelikle Legacy of Thieves’de 1080P 120 FPS oynama imkânınız olduğunu söyleyerek başlayayım. Ben hiçbir zaman FPS > Görsellik diyen biri olmadığım için bana göre olmayan yegane mod bu. Ama çok sayıda oyuncunun yüksek kare hızlarına âşık olduğunu bildiğim için zevkler ve renkler demekle yetineceğim. Eğer 120 FPS destekli bir monitör ya da televizyona sahipseniz Uncharted’ın o muhteşem aksiyon sahnelerini Performance+ moduyla hiç olmadığı kadar hızlı tecrübe edebilirsiniz. Ama söylemek zorundayım ki o yeni nesil dev gibi televizyonunuzda 1080P’nin “buğulu” görüntüleri en baba yüksek kare hızı aşıklarının bile kendilerini sorgulamalarına sebep olabilir.

İşte tam da bu noktada Performance modu devreye giriyor. İki dünyanın da güzelliklerini 2K + 60 FPS ile sunan mod bana göre Legacy of Thieves’i oynamanın en ideal yolu. Görüntü netliği Plus modunun oldukça önünde. Ayrıca 60 fps hâlâ altın standart olmaya devam ediyor. Sonuçta oynadığımız oyun bir üçüncü şahıs macera oyunu. Mücadeleci bir ortamda birinci şahıs oyun oynuyor olsaydık Performance+ modu daha bir anlam kazanabilir ama bu oyun özelinde kesinlikle Performance moda takıp oyunun keyfini sürmeye başlayın derim.

Fidelity modsa bana göre hayal kırıklığı. Aslına bakarsanız neredeyse tüm yapımcılar 4K çözünürlüğe tırmandıkları anda oyunlarında 30 kareyi hedefliyorlar. Ancak PS5’in neler yapabileceğini görmüş biri olarak 6 yıllık bir oyunun Remaster’ından 4K’da 60 fps beklerdim açıkçası. Bu modda tahmin edebileceğiniz gibi görseller olabilecek en detaylı haliyle karşınıza çıkıyor. Modlar arasında hiçbir detay farkı yok. Görüntü aynı görüntü. Ağaçlar, çalılar, görüş mesafesi her şey aynı. Temel fark çözünürlük ve çözünürlüğe ve ekranınızın büyüklüğüne göre karşılaşacağınız netlik farkı. Yine de görüntü ne kadar güzel olursa olsun 30 fps oyunları tarihin tozlu sayfalarının arasına atmanın zamanının çoktan gelip geçtiğini düşünüyorum. PS5’i ilk kullanmaya başladığımda yıllarca nasıl 30 fps oyun oynamışız diye hayıflandığımı hatırlıyorum. Neyse ki bir önceki konsol jenerasyonunu tanımlayan birçok oyunun gerek böyle bir miktar para karşılığında gerekse ücretsiz yamalarla PS5’in gücüyle buluşması sevindirici.

Tabii görsellik her şey demek değil. Hâlâ daha benim diyen PC, PS5’in yükleme sürelerinin yanından geçemiyor. Donanım seviyesindeki iyileştirmeler oyunlara girip çıkmayı, menüden oyuna atlamayı saniyelik işlere çevirmiş durumda. Legacy of Thieves Collection da istisna değil. Cihazınızı açın, oyunun simgesine tıklayın, menüden seçiminizi yapıp oyuna girin. Sadece bu bile Legacy of Thieves Collection’a büyük değer kazandırmış. 

Bir de tabii bu jenerasyonun göz bebeğinden, yani DualSense kullanımından bahsetmek lazım. İlk kullandığım günden beri ne zaman PC’de gamepad’le oyun oynasam eksikliğini hissettiğim, sanki 40 yıldır alışmışım da onsuz oyun oynayamazmışım gibi gelen DualSense. Legacy of Thieves bu bakımdan da iyi iş çıkartmış. Haptic motor eski Dualshock titreşim motorundan çok daha etkili ve iyi programlanmış. Ama tabii şovu yapan yine adaptif tetikler. Bu konuda da benchmark oyunum olan Rift Apart’a yakın bir performansları var. Bu da DualSense’i bir kez daha bu oyunu tecrübe etmenin en güzel yöntemi haline getiriyor.

Sonuç olarak şöyle diyebilirim: Legacy of Thieves Collection içindeki Uncharted 4 ve Lost Legacy size en az 25 saatlik müthiş bir keyif yaşatacak oyunlar. E bir de bunu PS5’in işlem gücü, yüksek yükleme hızları, 3 boyutlu ses ve DualSense’in bağımlılık yapan dokunuşlarıyla oynama imkânınız olduğunu düşündüğünüzde bu fırsatı tepmemenizi tavsiye ederim. Oyunları PS4’te bitirdiyseniz yeniden almaya değmeyebilir. Yine de eski kayıt dosyalarımı yükleyeyim, sevdiğim kısımları oynarım derseniz bilemem. Ama önceki jenerasyonda özellikle de Uncharted 4’ü oynama şansınız olmadıysa önünüzde sizi bekleyen harika saatler var demektir.

SON KARAR

Uncharted Legacy of Thieves Collection, şu an için Uncharted 4 ve The Lost Legacy oynamanın kuşkusuz en iyi ve en tatmin edici yolu (en azından PC versiyonu çıkana kadar).

UNCHARTED: Legacy of Thieves Collection
Harika
9.0
Artılar
  • Efsane olmuş Uncharted 4’ü PS4’ün sınırları olmadan oynamak harika
  • Bunca yıl sonra bile hala aksiyon macera türünün ender örneklerinden
  • Türkçe seslendirmeler hâlâ kulağa müzik gibi geliyor
  • Eski PS4 kayıt dosyalarının aktarılabilmesi güzel olmuş


Eksiler
  • PS4’ün sınırlarından kurtulmuş ama PS5’in gücünü zorlayamamış
  • Bu tam bir eksi değil ama oyun gerçekten yaşını belli ediyor


YORUMLAR
mokanalpa
4 Şubat 2022 19:45

Gerçekten eski bir oyunun ps5 4k 60 fps olmaması nedemek anlamak mümkün değil.insan düşünce sinir oluyor.

Parolamı Unuttum