Yu-Gi-Oh! RUSH DUEL: Dawn of the Battle Royale!! - İnceleme

O şekil Battle Royale değil!!!! (En çok ünlemi ben koyacağım)

Oyunun adını ilk gördüğümde ödüm patladı… 99 tane Yugi’nin bir uçaktan atlama, sağdan soldan kart bulup “IT’S TIME TO DUDUDUDU DUEL!” diye bağırma ihtimalleri beni ne kadar gerdi tarif bile edemem. Çok şükür korktuğum başıma gelmedi. Ya da… Belki tam şu an Konami’nin aklına karpuz kabuğu soktum. Yok yoook, tahminim o ki “oynaması ücretsiz” Yu-Gi-Oh! Duel Links’le keyifleri yerindedir.

Yeşil Mario ve Kırmızı Saçlı Yugi bir gün bara gitmişler!!

İşbu Yu-Gi-Oh! RUSH DUEL: Dawn of the Battle Royale!! hikaye anlatma konusunda gerçekten çok hevesli bir başlangıç yapıyor ve Japonya’da 2020’den beri yayında olan Yu-Gi-Oh! SEVENS evreninde geçiyor. Adı ve nereli olduğu dışında hiçbir şeyini değiştiremediğimiz karakterimizin Goha #7 İlkokulu’na transfer olmasıyla başlıyor hikaye. Yu-Gi-Oh! SEVENS’ta başrolü üstlenen Yuga, Luke, Gavin ve Romin’le tanıştıktan sonra Goha Kuruluşu’ndan gelen mühim bir duyuruyla karakterlerimizin sohbeti kesiliyor. Goha Kuruluşu için uzayda gezginlik eden Celestia, herkesin katılabileceği Rush Duel Turnuvası’nı duyuruyor. Ödül ise çok cazip: Herhangi bir dileği gerçeğe dönüştürebilen bir bilet!

“Çok hevesli bir başlangıç” diyorum çünkü bu anlattığım başlangıçtan sonra oyun şaşılmaz bir şekilde “Alemin kralı ben olacağım!! / Yeni bir deste yaptım, hadi kapışalım mı? / MUHAHAHA!! Ben kötü karakterim!!” üçgeninde geçmeye başlıyor. Dürüst olmak gerekirse pek bir beklentim yoktu tabii ki bu konuda ama o ilk 5 dakikasında bir anlığına bu tempoda devam edebilir diye düşünmüştüm.

KASPAROV MUSUN BİLADER HADİ!!

Yu-Gi-Oh ile ilişkim, vakti zamanında Türk televizyonlarında da boy gösteren klasik Yugi hikayesinden öteye çok gitmemiş olsa da her zaman içimde bir sevgi taşıyordum. Hele ki Duel Disk’leri görünce kelimenin tam anlamıyla delirmiştim. Fakat her zaman şöyle bir sorun vardı: Ben Yu-Gi-Oh’u oynamayı değil izlemeyi seviyordum. Mahallede arkadaşlarla bile kuralına göre Beyblade oynayan ben, konu Yu-Gi-Oh olduğunda tipik “ön arka” metoduna geçer, çok feci kökülürdüm.

Abartısız bunun sebebini Yu-Gi-Oh! RUSH DUEL oynadıktan sonra fark edeceğimi hiç beklemiyordum. Birinci sebep tabii ki eli kötü giderken birden bire aşırı iyi bir kart çeken Yugi’nin geri dönüş atmasını epik bulmakmış. Ama ikinci sebep orijinal Yu-Gi-Oh’un oyun şablonunun ve alanının uzun olmasıymış. İşte bu “RUSH DUEL” takısı da aslında bu anlama geliyor.

Hem orijinal Yu-Gi-Oh! oyunlarındaki birkaç fazın atılması, hem oyun alanının küçülmesi sayesinde daha rahat canavar çıkarmak oyunları hızlandırmış. İlk bakışta bu durum Yu-Gi-Oh’un oynanışını niteliksizleştirmiş gibi görünebilir. Aslında hem doğru hem yanlış. Doğru olan kısmı, oyun alanının küçülmesi birtakım stratejilerden vazgeçmek anlamına geliyor. Yanlış olan kısmı da tuzak kartlarının ve oyun alanındaki “atak/defans” pozisyonlarının hâlâ daha bulunmasından ötürü alışılagelmiş Yu-Gi-Oh oyunlarına hâlâ müsait.

Mikro ödemeler yok!! (Tamam bu çok da ünlemlik bir şey değil)

Oyun piyasası bizi her gün biraz daha şaşırttığı (!!) için hâlihazırda para verip satın aldığınız bir oyunda mikro ödemelerin olmaması bahsedilmesi gereken bir şey oluyor ne yazık ki. Oyundaki her bir kartı oynadıkça açıyorsunuz. Bu yönüyle pek kuvvetli olmasa da oyunda bir çevrimiçi oynama seçeneği de var. Dolayısıyla böyle bir durumda mikro ödemelerin olmaması önem kazanıyor. Yaklaşık 15-20 saatlik tek kişilik kısım hem çevrimiçi mücadelelerde kullanacağınız kartları açmak hem de pratik yapmak için bir araç bile diyebiliriz esasında.

Sadece 5 dakika hikaye anlatan ve canlılıktan uzak yarı açık dünya yapısı ilk aşamada bu oyunu tercih etmemek için bir sebep olarak gözüküyor olabilir. Acele olmasına rağmen şeytanın karışmadığı “RUSH BATTLE” mantığı “Yu-Gi-Oh’a girişmek istiyorum ama koca külliyat şimdi nereden başlamak lazım ya?” sorusuna oldukça yeterli bir cevap veriyor.

Fakat son bir kozum daha var!! YOU JUST ACTIVATED MY TRAP CARD!! 40 dolarlık fiyat etiketi!! Şu son günlerde bir aşağıya, bir yukarıya serbest stil slalom yapan döviz kurunu bir kenara bırakacak olursak bile fiyatının karşılığı olup olmayacağı tam bir muamma.

SON KARAR

Yu-Gi-Oh’un zirve hayranları zaten en güçlü kartın kredi kartı olduğu Duel Links’te er meydanına çıkıyorlar. Yu-Gi-Oh’a benim gibi uzaktan göz kırpanlar için Yu-Gi-Oh! RUSH DUEL: Dawn of the Battle Royale!! aslında biçilmiş kaftan. Fakat görmezden gelinemeyecek problemlere fiyatı da eklenince eller satın al butonundan ister istemez uzaklaşıyor.

Yu-Gi-Oh! RUSH DUEL: Dawn of the Battle Royale!!
İdare Eder
6.0
Artılar

RUSH BATTLE mantığı oyunu değersizleştirmeden daha oynanabilir bir forma sokuyor
Canavar birleştirme animasyonları çok epik hissetiriyor
Mikro ödemeler bulunmuyor, sadece oyunu oynayarak destek yapılıyor


Eksiler

Hikaye anlatımı ziyadesiyle kötü
Yarı açık dünya pek canlı hissettirmiyor
Çevrimiçi modu pek aktif değil
Fiyat etiketini hak edip etmediği tartışma konusu


YORUMLAR
Parolamı Unuttum