Donanım İnceleme - TP-Link Archer TX3000E

Bilgisayarınızı Wi-Fi 6'ya geçirmenin yolu

Geçen ay hatırlarsanız ilk defa bir Wi-Fi 6 router incelemiştik ve bu yeni standart ile birlikte kalabalık ağların nasıl rahatlayacağından bahsetmiştik. Ama Wi-Fi 6’nın önemli bir sorunu var, o da Router’ınız desteklese bile çoğu cihazın henüz desteklemiyor olması. Mobil telefonlar, akıllı cihazlar ve konsollar için beklemek ve yeni ürünler destekledikçe Wi-Fi 6’ya geçmekten başka bir yol yok. Ama masaüstü bilgisayarlarınızı bugünden Wi-Fi 6’ya geçirebilirsiniz.

Ben geçen ay Wi-Fi 6’yı test ederken TP-Link’in TX3000E kartını kullandım. Bu küçük PCIe kartını anakartınızın herhangi bir slotuna takabiliyorsunuz. Elbette anakartınızın kitapçığından hangi PCIe slotlarının paylaşımlı olduğuna bakın ki diğer cihazlarınız etkilenmesin. Ama aksi takdirde Wi-Fi 6’nın ihtiyaç duyduğu veriyolu PCIe için düşük olduğundan bir sıkıntı yaşamıyorsunuz.

TP-Link TX3000E’nin güzel yanı beraberinde oldukça şık ve güçlü bir anten ile gelmesi. Aslına bakarsanız bu tek bir ünite içinde çift anten ve TX3000E’ye iki ayrı kabloyla bağlanıyor. Eğer bilgisayarınızı Wi-Fi ile internete bağlıyorsanız ve bağlantı kalitenizden memnun değilseniz bu güçlü anten derdinize deva olabilir. Anakart üzerindeki antenlerden çok daha güçlü olduğu kesin, üstelik kasanızdan uzaklaştırdıkça kasanın sinyal engellemesinden de uzaklaşmış oluyorsunuz. Biliyorsunuz Wi-Fi antenleri yakınlarında büyük metal cisimler olmasını sevmez.

Elbette çoğu kablosuz ağ bağdaştırıcısında olduğu gibi TX3000E ile birlikte Bluetooth bağlantısı da geliyor. Üstelik en yeni standart olan Bluetooth 5.0’ı destekliyor ürün. Böylece her türlü kablosuz bağlantı ihtiyacınızı karşılamış oluyorsunuz. Tüm bunların kurulumu da oldukça basit. Kartı yuvasına takıp bilgisayarı açınca her şey otomatik tanınıp yükleniyor ve çalışır hale geliyor. Sizin herhangi bir kurulum, ayar uğraşmanız gerekmiyor.

Eğer masaüstü bilgisayarınızı kablosuz ağa bağlama ihtiyacınız varsa TP-Link TX3000E her türlü ihtiyacınızı karşılayacak dört dörtlük bir ürün. Çoğu online mağazada 600-650TL arasına bulabilirsiniz.

 

YORUMLAR
Parolamı Unuttum