Microsoft, Amerikan Ordusu ile 22 Milyar Dolarlık HoloLens Anlaşması Yaptı

VR Troops gerçek oluyor

Sanal gerçeklik teknolojilerinin gelişmesi ile yeni uygulamaların da önü açılıyor. Örneğin bu teknolojiler şu sıralarda son model otomobiller içerisinde HUD göstergeleri ile karşımıza çıkıyor. Fakat bu teknolojiler artık ordu içerisinde de kendine yer bulacak. En azından Amerikan ordusu bunun için ilk girişimlere başladı.

Amerikan ordusunun resmi açıklamasına göre geçtiğimiz günlerde yapılan bir ihale ile Microsoft tam 21.9 milyar dolarlık ve 10 yıllık bir anlaşmaya imza attı. Bu anlaşma ile dünyaca ünlü teknoloji devi, HoloLens setine sınıf atlatacak bir çalışmaya imza atacak. Bu VR seti, her bölükte bulunan bir askerin -kabaca- "duvarların arkasını" görmesini sağlayacak.

Yapılan açıklamaya göre set hem gece görüşü teknolojileri, hem de termal görüş kamerasını kullanacak. Araçlarda olduğu gibi kullanıcısının vizörüne bir HUD yansıtacak olan sistem, askerlere konumları ve hedefleri hakkında da güncel bilgileri verecek. Bu da askerlerin, taktik anlamda daha üstün olmasını sağlayacak.

Bakalım bu teknoloji gerçekten hayata geçebilecek mi?

YORUMLAR
fatih
6 Nisan 2021 21:43

@srinelli

Evet microsoft içinde bir kesim, ordu ile çalışılmasından rahatsızmış ama milyarlarca dolar bütün rahatsızlıkları geçirebiliyor. 

Not: Maalesef yanıtla deyince internal 500 hatası alıyorum. 

Srinelli
6 Nisan 2021 19:47

acaba savas araclari gelistirilecegini ogrenen gelistiricilerden tepki gorecek mi microsoft. eminim calisanlarin icinde pasifistler vardir. o birimde calismasalar bile calistiklari sirketin silah olmasa bile dolayli yoldan savasa hizmet eden bir seye hizmet etmeye istekli olmayan bir tayfa cikacaktir.

Parolamı Unuttum