Red Dead Redemption 2 Hakkında Şu Ana Kadar Öğrendiğimiz Her Şey

Bir zamanlar vahşi batıda...

 2017'nin sonbaharında çıkacağı duyurulan Red Dead Redempiton 2'yi nasıl büyük bir heyecanla bekliyoruz anlatamam. Vahşi Batı üzerine yapılmış belki de en müthiş oyundan bahsediyoruz. Rockstar, 2016'nın ekim ayında oyunu resmi olarak duyurduğundan beri de bu heyecan büyümeye devam ediyor. Üstelik ikinci oyun için neredeyse yedi senedir beklemedeyiz. Take-Two ve Rockstar'dan yapılan açıklamalar sağolsun yeni bir oyunun yolda olduğunu biliyorduk, ancak bu kadar sürmesini de kimse beklemiyordu herhalde. 

Kızıl bir şafak ufukta görüneli birkaç ay oluyor. Biz de Red Dead Redemption 2 ile ilgili şu ana kadar yapılan her resmi açıklamayı, haberleri ve farklı kaynaklarca onaylanmış dedikoduları bir araya getirdik ve kronolojik olarak sıraladık. 

 

Red Dead Redemption ve Sonrası...

Red Dead Redemption, 2010'un mayıs ayında çıktı ve her detayıyla bizi büyüledi. Müzik seçimlerinden ses efektlerine, çatışma mekaniklerinden oyunun hikayesine, grafiklerine kadar neredeyse her şey kusursuzdu. Vahşi Batı'da bir açık dünya oyunu oynadık neticede. Oyunun satışları da tatmin ediciydi. Yani şartlar oyunu bir seriye çevirmek için uygundu. Ancak Rockstar, Red Dead Redemption'ın geleceği ile ilgili resmi bir açıklama yapana kadar dört sene beklemek zorunda kaldık. Take-Two'nun CEO'su Strauss Zelnick, 2014'ün mayıs ayında "Bu yüksek kaliteyi koruyabildiğimiz sürece Red Dead Redemption kalıcı bir marka olacaktır." şeklinde bir açıklama yaptı. Böylece sessizlik bozuldu ve RDR 2'nin umut tohumu mayıs ayının sonlarına doğru atılmış oldu. Hatta oyunun geliştiricilerinden biri, 2015'te yapılan soru-cevap seansında Red Dead Redemption 2'nin duyurulabileceğini üstü kapalı bir şekilde söyledi.

2015'in nisan ayında ise Reddit'te AnonDN1978 isimli bir kullanıcı, bir sürü dedikodu ile ortaya çıktı. Ortada daha oyunun resmi bir duyurusu bile yokken, pek çok iddiada bulundu. AnonDN1978'in bazı iddiaları da şimdiden gerçek çıktı ya da başka kaynaklarca doğrulandı.

2016'nın nisan ayında ise asıl bomba ortaya çıktı. İkinci oyunun haritası bir şekilde sızdırıldı! NeoGaf'ta bir kullanıcının paylaştığı bu harita büyük tartışmalara yol açtı. Sızan haritanın, oyunun güncel konsept çalışmalarından biri olduğu Take-Two'ya yakın bir kaynak tarafından onaylandı. 

Bu isimsiz kaynak, sadece haritayı onaylamakla kalmadı. Yeni oyunun ana hikayeden önceki bir zamanda geçeceğini belirtti ve hikayenin biraz daha doğuya kayacağını söyledi. Great Plains ve Blackwater'ın haritanın batısında kaldığını düşünürsek bu zaten ortada olan bir bilgiydi aslında.

Sızan haritada bir küçük kasaba adı gözlerden kaçmadı: New Bordeaux. Take-Two'nun bir diğer oyunu Mafia 3, New Orleans'ın oyun evreni uyarlaması olan bu şehirde geçiyor. Yani muhtemelen Red Dead Redemption ve Mafia serisi aynı evrende geçiyor. Bununla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı, ancak eldeki veriler bunu gösteriyor. Bahsetmesek olmazdı.

Rockstar Games, harita sızdıktan birkaç hafta sonra Mayıs 2016'da "Heyecan verici bir proje üzerinde, sıkı şekilde çalışıyoruz. Duyuru yakında!" şeklinde bir açıklama yaptı ve umutlar bir anda tavan yaptı. Ancak o "yakında" için tam beş ay bekledik..

rdr2-man-standing-fire

 

Red Dead Redemption 2 Duyuruldu!

Rockstar, takvimler Ekim 2016'yı gösterdiğinde sonunda ağzındaki baklayı çıkardı. Rockstar Games'in resmi Twitter hesabı, bir paylaşımda bulundu. Görselde bir metin yoktu. Rockstar'ın logosu görselin ortasını domine ediyor, arka fonda ise sadece Red Dead Redemption'ın kırmızı tonları bulunuyordu.  Rockstar, bizlerle oynamaya bir süre daha devam etti ve yine hiçbir metin yazmadan, sadece aşağıdaki görseli paylaştı. 

rdr2-twitter-textless

Böylece ortada hiçbir şüphe kalmadı, yeni bir Red Dead oyununun yolda olduğu kesinleşti. Bununla birlikte ortada hala resmi bir duyuru yoktu. Rockstar, bu görselin hemen ardından, sadece bir gün sonra bu sefer de Red Dead Online alan adının tüm haklarını satın aldı. Bu isim, ikinci oyunda çoklu oyuncu/çevrimiçi modunu göreceğimiz anlamına geliyor. GTA V - Online'ın başarısı ortadayken böyle bir hamleyi beklemeyen yoktur sanırım. Oyunun çoklu oyuncu ve çevrimiçi modlarının varlığı "Amerika'nın kalbinin attığı, acımasız batıda epik bir hikaye. Oyunun geniş dünyası ve eşsiz atmosferi, yepyeni bir çevrimiçi-çoklu oyuncu tecrübesinin de temellerini atacak." açıklamasıyla resmiyete kavuştu.

Red Dead Online adının tescil edilmesinin hemen ardından da resmi duyuru geldi. Rockstar, sonunda işi resmiyete döktü ve oyunun 2017'nin sonbaharında çıkacağını açıkladı. RDR2'nin PlayStation 4 ve Xbox One için çıkacağı resmileşti. PC sürümünün geleceği ise belirsizliğini koruyor. Rockstar, GTA V'te izlediği yolu tekrar edip PC sürümünü daha sonra çıkarabilir. PC'nin bu sefer kenara atılmayacağından eminiz. Neticede GTA V, Steam'in en çok oynanan oyunları arasında neredeyse her hafta ilk beşte yer alıyor. 

 

Ve Sonunda İlk Fragman!

Red Dead Redemption 2'nin resmi duyurusundan birkaç gün sonra ise sonunda herkesin merakla beklediği o video ortaya çıktı. Rockstar Games, RDR 2'nin ilk resmi fragmanını oyuncularla paylaştı! 1 dakika 8 saniyelik bu videoda oynanış adına hiçbir şey görmedik, fakat bu fragman heyecanımızı birkaç kart artırmaya yetti. Daha sonra fragmandaki görüntülerin PlayStation 4'te çekildiği açıklandı. Rockstar, PlayStation ile oyun için partnerlik anlaşmasına vardıklarını duyurdu. DLC'ler ve eklentiler en başta PS4 oyuncuları ile buluşacak.

Fragmandaki yedi atlı kovboyun isimleri resmi olarak açıklanmadı, ama bu ekibin ilk oyundan ana kahramanımız John Marston'ın eski çetesi olduğunu tahmin ediyoruz. Rockstar'ın şu ana kadar bıraktığı ipuçları hep bu yönde oldu. Ekipte yer alan isimlerden bazılarını da posterleri inceleyerek bulduk. Çetenin lideri Dutch van der Linde'yi aslında tanıyoruz. Döneminin en korkulan isimlerinden biriyken zaman içerisinde kendi felsefesine yenik düştü, çıldırdı. İlk oyunu oynayanlar kendisiyle olan karşılaşmamızı net şekilde hatırlayacaktır. 'Spoiler' vermemek adına bu noktada duruyorum. 

Posterden çıkarabildiğimiz bir diğer isim de Bill Williamson'a benziyor. Bill'i de ilk oyundan net bir şekilde hatırlıyoruz. Neticede ilk oyunun merkezinde Bill Williamson'ın peşinde koşturmak vardı. Diğerlerinin silüetlerine bakarak %100 bir şey demek zor ancak teoriler geri kalan isimlerin Jack Swift, Red Harlow, Landon Ricketts ve Shadow Wolf olduğu yönünde. Tabii Landon Ricketts kısmı da biraz düşük gibi. Kendisiyle ilk oyunda karşılaştığımızda geçmişten bir tanışıklık olmadığını biliyoruz. John ve Landon'ın aynı çetede olması, hele ki John'un Landon gibi ünlü bir silahşörü hatırlamaması imkansız. 

Oyunun çıkış tarihi hala netleşmedi. Hatta Red Dead Redemption 2'nin sonbahara yetişemeyeceğine inanan büyük bir kitle var. Öte yandan şu ana kadar iki farklı çıkış tarihi sızdı, ancak Rockstar'dan herhangi ses çıkmadı. Rockstar Games'in pazarlama çalışmalarına da tam gaz devam ettiğini düşünürsek, oyun muhtemelen bu sonbaharda çıkacak. 

rdr2-seven-horsemen

Rockstar daha ne açıklayacak?

Her şeyden önce bir çıkış tarihi duyurusu ve bu duyuruya yoldaşlık edecek harika bir fragman bekliyoruz. Nisan ve mayıs döneminde(aslında ne kadar erken olsa o kadar iyi) oynanış videoları ve birkaç sanat çalışması da göreceğimizi düşünüyorum. En önemlisi de oyunun hangi dönemde geçtiğini doğrulayacak bilgiler. Yanıtını beklediğimiz çok fazla soru var ve umarım paylaşacakları yeni içerikler bazı soru işaretlerini giderir.

Şimdilik bizden bu kadar sevgili Oyungezerler. Rockstar bilgi paylaştıkça bu haberimizi güncellemeye devam edeceğiz. Red Dead Redemption 2 ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız bu sayfayı sekmelerinize kaydedin derim. İyi oyunlar!

Başa dön
YORUMLAR
Parolamı Unuttum