Kraven Filmi Sony ile MCU'yu Birbirine Nasıl Bağlayabilir?

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz

Marvel Sinematik Everni ile birlikte çok sayıda Marvel karakterini beyaz perdede görme şansına eriştik. Hatta artık Disney+ dizileriyle birlikte daha fazla karakter evrene dahil olacak. Tüm bunlar yeterli gelmemiş olacak ki Sony de elindeki Marvel karakterlerini tek bir çatı altında toplayarak bir "Spider-Mansiz Spider-Man Evreni" oluşturmaya başladı. Venom ile başlayan yeni evrende Morbius da ilerleyen dönemlerde kendi filmiyle karşımıza çıkacak. Evrenin son karakteri ise Spider-Man'i avlamasıyla meşhur Kraven oldu. 

Kraven the Hunter için bir solo film geleceğini epey uzun zamandır biliyorduk. Ancak artık filmle ilgili tüm somut adımlar atıldı. Başrolünde Aaron-Taylor Johnson'un yer alacağı film 2023 yılında vizyona girecek. Kraven ile birlikte özellikle Sony tarafını epey sevindirecek bir yol da açılmış gibi gözüküyor. Yani Sony'nin bu yeni evreni ile MCU bir araya gelebilir. Daha önce "Spider-Man 3'te neden Kraven'ı görmeliyiz?" sorusunu masaya yatırmıştık. Şimdi ise belki No Way Home da değil ama ilerleyen dönemlerde bir Kraven'ın Son Avı hikayesini izleme şansımız var. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz ve Kraven ilk etapta hiç beklenmedik bir şekilde evrene dahil olabilir. Bu bağlantılar nasıl olur, Venom vs Spidey de görür müyüz? Hepsine bir bakalım.

Wakanda Forever 

Kraven filmi açıklandıktan sonra çok sayıda teori hayranların kafasını kurcalamaya başladı. Bunlardan en ilginci Kraven'ı Spider-Man düşmanından ziyade Wakanda ile bağlantılı şekilde görebiliriz. Bir dönem Black Panther ile de mücadele etmiş olan Kraven, Marvel Evreni içinde oldukça saygı duyulan tehlikeli bir düşman konumunda. Filmden ilk açıklamanın paylaşılmasından sonra ise Wakanda teorileri giderek anlam kazanmaya başlamış gibi gözüküyor. 

"Sony'nin Marvel Evreni karakterlerinden birisi olan Kraven aynı zamanda Marvel'ın en ikonik ve öne çıkan anti-kahramanlarından birisi. Kendisi daha önce Venom ve Black Panther gibi çeşitli isimlerle karşı karşıya gelmişti. Ancak onu en iyi tanıdığımız yer bir Spider-Man düşmanı olması." açıklamasıyla paylaşılan filmde beni biraz tedirgin eden "anti-kahraman" kısmı da yer alıyor. Yani elimizde Kraven gibi bir düşman varken onu anti-kahraman yapmak biraz saçma duruyor. Ancak esas dikkat çekici nokta Sony'nin doğrudan Black Panther ismini kullanması oldu. 

Oldukça üzücü bir şekilde aramızıdan ayrılan Chadwick Boseman'dan sonra  T'Challa rolünü kimseye vermeyeceğini açıklayan Marvel Stüdyoları Wakanda'yı merkeze alarak Black Panther serisine devam edecek. Zaten başka bir karakterin Black Panther unvanını taşıması da oldukça olası. Bu noktada Kraven devreye girip yeni Panter'e epey zor anlar yaşatabilir. Yani Spider-Man ile karşılaşmadan önce karakteri Wakanda Forever filminde görme ihtimalimiz yer alıyor.

Siyah Kostüm Alerjisi

Kraven'ın Son Avı çizgi romanı gerçek anlamda bir Spider-Man başyapıtıydı. Tam da Spider-Man'in siyah kostümüyle ortalıkta dolaştığı dönemde Kraven, Peter Parker'ı gafil avlamayı başarmıştı. Sony belki kendi evreninde bir Spidey'e sahip değil ama siyah kostümlü bir Venom da Kraven için oldukça güzel bir av hedefi olarak orada yer alıyor. Kraven doğrudan MCU'ya giriş yapamazsa kendisini Sony Evreni içerisinde Venom'a karşı savaşırken de görebiliriz. Biraz Godzilla vs Kong misali bir kapışma epey eğlenceli olabilir. 

Zaten Venom ile uğraştıktan sonra bir başka "maskeli bela" olan Spider-Man'i de kendisine hedef olarak seçmesi oldukça olası olan Kraven, MCU'nun olası dördüncü Spider-Man filminde baş kötü olarak yer alabilir. Zaten bu MCU-Sony bağlantısı gerçeğe dönerse Sony arka planda Spider-Man kötülerini işlerken MCU içerisinde gümbür gümbür ilerleyen ve karakter gelişimi Tony Stark'sız bir biçimde iyiye giden bir Peter Parker görmemiz de oldukça olası. 

Devam filminde Carnage ile karşı karşıya gelecek olan Tom Hardy'nin Venom'u da bir başka ikonik karakter Kraven ile mücadele ettikten sonra tarihsel düşmanı Spider-Man'in peşine düşebilir. Hatta bu ikili tıpkı "Martha" gibi bir ortak nokta bularak doğrudan Spider-Man peşine düşebilir. Ancak umarım Sam Raimi üçlemesinin son filmi gibi ikisi de aynı anda tek filmde harcanmaz. Zira Kraven'dan ziyade Spider-Man vs Venom savaşını MCU çatısı altında sinemada izlemek epey heyecan verici. 

Son Av

Kraven ile ilgili en çarpıcı nokta ise hemen hemen tüm hayranların hayallerini süsleyen Son Av hikayesinin beyaz perdede karşımıza çıkması. Kraven ister Wakanda ile MCU'ya girsin ister Venom ile dövüştükten sonra Spider-Man'in peşine düşsün hiç fark etmez. Kraven ve Spider-Man ayn evrende yer alıyorsa o hikayeyi izlemek zorundayız. Belki bu senaryolar için henüz çok erken ama Sony-MCU evren birleşmesi özellikle Spider-Man bazlı hikayeler için biçilmiş kaftan gibi duruyor. 

Peter Parker'ın gizli kimliği Far From Home'dan sonra açığa çıkınca zaten Kraven için epey kolay bir hedef olmuştu. Kariyeri boyunca oldukça zor avları kendisine seçen Kraven için hemen Peter'ın peşine düşmek biraz kolaycılık olabilir. Hem Peter da karakter gelişimini ilerlettikten sonra Kraven ile karşılaşmak için daha olgun ve güçlü hale gelecektir. Uzun vadede ben Son Av'ı bir şekilde beyaz perdede göreceğimizi düşünüyorum. 

Şimdi ufukta 13 Ocak 2023 tarihinde vizyona girecek Kraven filmi yer alıyor. Daha önce MCU bünyesinde Pietro Maximoff (Quicksilver) karakteriyle yer almış Aaron-Taylor Johnson için yeniden MCU'ya farklı bir rolle dönme ihtimali de var. J.C. Chandor'un yönetmenliğini yapacağı film eleştiri bazında Venom'u geçmeyi başarırsa (ki bu alanda çok zor bir rakip değil) Kraven/MCU birlikteliği ve doğal olarak Sony/Disney anlaşması için de kapılar iyice açılmış olur. Bakalım bundan 2 yıl sonra Marvel Sinematik Evreni içerisinde yer alacak bir Kraven'dan mı bahsedeceğiz yoksa bir başka başarısız çizgi roman uyarlamasından mı? Günün sonunda Sony eline MCU'ya giriş için çok değerli bir kozu daha almış oldu. 

YORUMLAR
Parolamı Unuttum