Gears 5 - İnceleme

Gears of War serisinin yeni üyesi nasılmış bakalım...

Gears of War serisi ülkemiz oyun severlerinin büyük bir kısmının radarına girebilmiş bir seri değildi. Şüphesiz bunda Xbox’ın ülkemizde beklendiği kadar popüler hale gelememiş olmasının etkisi büyük. Ancak zamanla bu zincir kırılmaya, bilinirliği artmaya başladı. Gears 5 ile birlikte artık çok daha geniş bir kitleye hitap eden, çok daha fazla oyuncuya ulaşan bir seri söz konusu. Peki ya serinin (şimdilik) son halkasında neler varmış? Gerçekten de övülmeyi hak ediyor muymuş? Hiç mi kusuru yokmuş? Buyurun, hep birlikte göz atalım...

Yeni kahramana 'Merhaba' diyelim...

Gears of War serisi konsol oyunculuğu için büyük bir kırılmaya işaret ediyordu. O zamana konsollarda bu tarz oyunların oynanabilmesi oldukça zor görülürken, oyunun kurallarını değiştirdi. Dolayısıyla Xbox'ın en önemli serisi haline gelmesi tesadüfi bir gelişme değil. Oynanışıyla, hikayesiyle ve tabii ki kahramanıyla önemli bir yer edindi oyuncular nezdinde.

Gears 5 de Marcus Fenix'siz olmazdı

Baş karakterimiz Marcus Fenix, her yeni oyunla birlikte daha popüler bir isim oldu, oyun dünyasının en bilinen kahramanlarından birisi haline geldi. Yıllar süren maceraları boyunca arkadaşlar edindi, arkadaşlar kaybetti. Günü geldi aile kurdu, çoluğa çocuğa karıştı :) Ancak bir noktada onun da bayrağı devretmesi gerekecekti. Nitekim o noktaya vardığımıza kanaat getirmiş ki yapımcılar, dördüncü oyunda Marcus'un oğlu James Dominic (ya da oyunda daha sık kullanılan haliyle JD) Fenix başrolü devralmıştı. Yeni oyunda da yeni bir başkarakter ile devam ediyoruz yolumuza ve JD'nin yanına Gears ekibinin bir diğer üyesi olan Kait Diaz katılıyor.

Aslında JD ile oynadığımız kısım oyunun ilk bölümü, bir anlamda ısınma turları diyebiliriz. Oyundaki ana karakterimiz Kait, ana hikayemiz de esasında onun (ve ailesinin) hikayesi. Oyunu oynamak için önceki oyunlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir mi? Pek de gerekmiyor. Yine de olayların evveliyatını öğrenmek isteyenler için oyunun başında kısa bir özet geçilmiş, ana menüden de ulaşabiliyorsunuz videolara. Buna ek olarak bir de Leaderboard’un hazırladığı Gears of War tarihçesine bakılabilir, 20 dakika gibi bir sürede gayet güzel özetlemişler seriyi.

Oyunumuzun hikayesine dönecek olursak, başta da dediğim üzere büyük oranda Kait’in geçmişiyle ilgili merak ettiği noktaları aydınlatmak ve korkularıyla yüzleşmek üzere giriştiği bir macera olarak özetleyebiliriz. Kait'in zihninde pek çok soru var ve bu soruların cevabını hep birlikte keşfetmeye çalışıyoruz.

Başlarda bir arada hareket ettikleri JD ile araları açılıyor ve yola büyük oranda Delmont (Del) Walker ve drone dostları Jack ile devam ediyor. Oyuna dilerseniz diğer oyuncuları davet edebiliyorsunuz ve siz Kait’i yönetirken onlar da Del veya Jack rolüne bürünebiliyorlar. Bu tarz bir oynanışı henüz test etmek imkanım olmadığından üzerine çok yorum yapamayacağım, ama bunun da zevkli olacağını tahmin ediyorum. Zira oyunun online kısmı, diğer oyuncularla ne kadar keyifli bir şekilde oynanabileceğini gösteriyor bizlere.

Senaryo modunda büyük oranda ana hikayeyi takip etmekle birlikte dilersek bazı yan görevlerle de uğraşabiliyoruz. Bu anlamda yarı-açık bir oyun dünyası olduğunu belirtmek yerinde olacaktır. Kimi zaman arada soluklanıp başka şeylerle ilgilenmek, kimi zaman da bazı yan hikayelerden parçaları toparlayıp etrafımızda olup bitenleri anlamlandırmak için yan yollara sapmayı tercih edebiliyoruz. Arada hoş birkaç detaya denk gelebilirsiniz, ama çok da beklentiye girmemek yerinde olur. Dünyası o kadar da açık bir dünya sayılmaz :) İçinin o kadar iyi doldurulduğunu, o kadar ilgi çekici olduğunu söylemek güç.

Hikayesi için de benzer bir durum geçerli, tahmin edilebilir yönleri fazla ama yine de kararında bir ilerleyişi var. Zaten genel anlamda çok da muhteşem bir hikaye beklentisi oluşturmuyor bu tarz oyunlar, Gears 5 de ortalamayı tutturabilecek bir performans gösteriyor bu konuda. Bizi zor bir tercihle karşı karşıya bırakan final kısmı bir sonraki oyuna bağlanabilecek bir şekilde sonlandırıyor hikayeyi. Dolayısıyla sonraki oyunu beklemek için bir gerekçe sunduğunu da söyleyebiliriz.

Beni esas düşündüren nokta, Marcus Fenix gibi bir karakteri aşabilecek veya dengi olabilecek, onu da geçtim en azından eksikliğini hissettirmeyecek bir baş karakter profili sunmak konusunda şüpheye yer bırakmayacak bir performans sergilememesi. Evet, Kait bağ kurulabilecek bir karakter. Hikayesinde de işlenebilecek çok malzeme bulunuyor. Muhtemelen işlenecektir de. Ama "Marcus'suz da Gears olur, gayet de başarılı olabilir" dedirtecek noktaya henüz varılmış değil bana sorarsanız.

Biraz öcü avlayalım mı?

Oynanış kısmına geçtiğimizde çok da şikayet edilecek bir tablo yok. Gears serisinin kuvvetli olduğu alan genel olarak aksiyonu olmuştur. Bu oyunda da benzer bir tablo karşılıyor bizleri. Tabii hikayesinde de etkileyici bölümler, kalbimize dokunan anlar olabiliyor. Ama büyük oranda aksiyona bırakıp gidiyorsunuz kendinizi.

Çatışmalar alıştığımız üzere "siper al-ateş et-tekrar sipere saklan..." sistematiğinde devam ediyor, kendi adıma bundan şikayetçi değilim. Ekibimizin diğer üyesi Del ve drone dostumuz Jack de önemli ölçüde destek oluyorlar bize tabii. Özellikle Jack'i etkin bir şekilde kullanıyor, onun özelliklerinden ziyadesiyle istifade ediyoruz. Çatışma alevlendiğinde lazeriyle, şok bombasıyla bir asker, yaralandığımızda veya ekibimizden birisi yaralanıp düştüğünde sağlıkçı, kapılar açılacağında veya elimizin erişemediği yerlere ulaşmak gerektiğinde maymuncuk oluveriyor Jack :) Jack’e verdiğimiz komutlarla hem çatışmaların seyri değişiyor hem de bulmacaları çözüyor, engelleri aşıyoruz.

Çatışmalardan bahsederken silahlardan söz etmemek olmaz tabii. Daha önceki oyunlarda da olduğu gibi akla gelebilecek ana silah türleri (tabanca, pompalı tüfek, otomatik tüfek gibi silah türlerinin Gears versiyonları) bulunuyor. Bazı silahların birden çok versiyonları bulunuyor. Çeşitlilik bence kafi, silahlar konusunda bir eksiklik hissedilmeyeceğini söylemek mümkün.

Sürüyü de yönettiğimiz anlar oluyor. Öyle uzun uzun bir oynanış değil, ama onların farklı yapıları, farklı mekanikleriyle de aşinalık kazanmak için ilk adım olarak değerlendirilebilir. Peki sürüyü yönetmeye aşinalık kazanmak neden önemli? Tabii ki oyunun çok oyunculu kısmı için. Beta aşamasında da çok oyunculu kısmı test etmek imkânı bulmuştum. Şunu söyleyebilirim ki Gears 5 sadece tek kişilik moduyla değil çok oyunculu modlarıyla da oyun severleri memnun edebilecek bir performans sergiliyor. Dolayısıyla, normal şartlarda çevrimiçi modlara bakmayan, çok fazla bulaşmayan oyunculardan olsanız dahi bir şans vermenizde fayda var. Oyunun tadını tam adıyla çıkarabilmek için buraları da görmek gerek.

Grafikler ve sesler konusunda veya daha genel anlamda teknik boyutuyla da başarılı bir tablo sunuyor Gears 5. Ancak ara sıra bazı sorunlarla da karşılaşmadım değil. Çok can sıkıcı boyutta mıydı? Hayır. Yine de atlamış olmayayım dedim. Grafikler konusunda eleştiriye çok da mahal verecek bir tablo yok. Çevre tasarımları hoş, bölümler birbirlerinden ziyadesiyle ayrılıyor ve bambaşka mekanlarda bulunduğumuzu hissettiriyorlar.

Son sözlerle toparlayayım. The Coalition, Gears 5 ile seri adına atılması gereken adımı atmış gibi görünüyor. Teraziye konulduğu vakit artıları eksilerine baskın gelen, senaryo bölümünde 10-15 saat, çok oyunculu kısmında çok daha uzun bir süre keyifle vakit geçirmenizi sağlayacak bir oyun bulunuyor karşımızda. Bu yıl içerisinde gördüğüm en iyi oyun olduğunu söyleyemem elbette, ama ilk fırsatta şans verilecekler listenize ekleyebilirsiniz.

SON KARAR

Gears of War serisi ile henüz tanışmamış olanlar adına seriye giriş için güzel bir fırsat. Eski takipçilerini de memnun edebilecek bir yapım. Yılın en iyi oyunu olmayabilir, ama ilk fırsatta göz atılacak oyunlar listenize ekleyebilirsiniz.

Gears 5
Herkes Oynamalı
8.0
Artılar
  • Tam gaz aksiyon

  • Türkçe altyazı desteği bulunuyor

  • Seri için ileriye doğru bir adım atılmış

  • Çok oyunculu kısmı da gayet keyifli

Eksiler
  • (Yarı) açık dünya o kadar da açık sayılmaz.

  • Hikâye (en azından bazı kısımları) çok tahmin edilebilir, senaryo o kadar da kuvvetli sayılmaz

  • Az da olsa teknik sorunlarla karşılaşabiliyoruz

YORUMLAR
SevişenBoğa
5 Ekim 2019 18:02

Kadın karakter oynuyoruz sanırım. Bir oyunun en önemli noktası benim için. Zira tüm erkek karakterler hödük gibi geliyor bana. Bu yüzden abiniz indirecek ve oynayacaktır bunu.

Armorsuit
16 Eylül 2019 12:51

Oynadığım en kötü gear oyunu. Oyunda görevleri istediğiniz sıra ile yapamıyorsunuz. İkinci kısımda çöl haritasında yan görevleri önce yapıp ana göreve döndüm ve ana göreve gittiğimde görevin ilerlemediğini gördüm çünkü ana görev sırasında alınan bir itemi yan görev sırasında aldım buda tüm bölümü baştan 0 dan oynamama sebep oldu. O kadar geliştirme topladım özellik aldım Dave ile yeniden baştan oynadım. Bu sefer ne oldu baştan bölümleri açtığım için herşeyi yeniden toplamak zorunda kaldım ama bu seferde Dave in geliştirmeleri kalıcı olduğundan ana görevin ilerlemesini sağlamak için Dave alması gereken geliştirmeyi önceki buglu oyunda aldığımdan dolayı yeni oyunumda alamıyorum ve görevde ilerleyemiyorum .... Bu sorunlar 15.09.2019 tarihi itibari ile hala var ve yaşanıyordu... Kusura bakmayın ama oynadığım en buglu ve en kötü gears ... Maden baştan başlatıyorsun o zaman herşeyi baştan başlat cunku bir önceki oyundaki geliştirmeler durursa ilerlemek için geliştirme almak zorunda bıraktırma insanları... yapacaksanız doğru yapın o kadar denedim ki düzelir diye bir bölümü 3 4 kere oynadım ama yok ... malesef benim notum bu oyuna max 6.. hiç bir mekaniğin değişmemesi ve aynı kalmasıda cabası ...

Engin Vural
Armorsuit
16 Eylül 2019 14:14

Üzüldüm okuyunca. Aynı durum benim de başıma gelse benzer şekilde sinirlerim bozulurdu. Ben incelemeyi hazırlamak için ana görevlere odaklandım; önce onları yaptığım, yan görevlere sonradan baktığım için haliyle böyle bir sorunla karşılaşmadım. Siz paylaşana kadar böyle bir durumdan haberdar değildim açıkçası. Benim için iyi bir aksiyon oyunu idi, bu nedenle de notum 8 oldu. Eğer böyle bir sıkıntı yaşamış olsaydım mutlaka belirtir, puanını da ona göre düşürürdüm. Ne diyeyim, geçmiş olsun.

Armorsuit
Engin Vural
16 Eylül 2019 17:42

Şöyle söyliyim spoiler vermeden hemen ilk buzlu haritada ki son görevi yani buzu eritmek için yakıt aldığımız görevden önce yan görevleri kendi kendime haritada bulup yaptım. Yine aynı sorunla karşılaştım. 2. harita olan çöl haritasında geliştirmeleri almadan hikaye ilerlemiyor ama önceki hatalı oyundan kalan geliştirmeyi aldığım için geçemiyorum ... yani tekrardan oynamış olduğun görevi tekrar yüklemek yeterli değil tamamen yeni oyun açmamız gerek. Şuan hala bu sorun var ve aynı yerleri tekrar oynamak iğrenç bir şey sene 2019 ve GEARS 5 yani şaka gibi... madem open world yapıyorsun bu oyunu (öle open world de ilk defa görüyorum da hadi neyse) ben istediğim yere istediğim zaman ve sıra ile giderim kardeşim vermesin o zaman görevi bana oraya gitmemi engellesin ... çok kötü ..... gerçekten çok kötü .... o kadar nefret doluyum ki şuan aynı Anthem de de böyle olmuştum.


Parolamı Unuttum