Bir Diablo Immortal Yayıncısı Ender Cevher Bulmak İçin 15 Bin Dolar Harcadı

Sonra da oyunu kaldırıp karakterini sildi

Diablo Immortal'ın 'yırtıcı hayvan' (predator) olarak adlandırılan mikro ödeme sistemi hepinizin malumu. Tabii oyuncular genel olarak bu durumdan şikayetçi ama yine de bu Diablo Immortal'ın sadece haftalar içinde 24 milyon dolar gelir ettiği gerçeğini değiştirmiyor.

Bu para tuzağı uygulamanın bir örneğini canlı yayında Yeni Zelandalı yayıncı Qin69 gözler önüne serdi. Quin69 oyunun çıkışından beri 5 yıldızlı bir cevher kazanmaya çalışıyordu ve nihayet bu haftasonu amacına ulaştı. 5 yıldızlı cevhere kavuşmak için harcadığı para ise tam tamına 15,997 dolar (25 bin YZ doları)!

Elbette bu paranın önemli bir kısmı yayını izleyenlerden bağış şeklinde geldi, Qin69 da yayınları sayesinde bu meblağı karşılayabilecek durumdaki bir oyuncu. Ama kendisi bu cevheri bulduktan sonra işin protesto kısmı geldi. Bu 5 yıldızlı cevheri kullanarak 1 yıldızlı bir eşyayı güçlendirdi, bunun da amacı 5 yıldızlı cevheriyok etmekti.

Sonrasındaysa karakterini sildi, Blizzard'a parmak göstererek küfür etti ve oyunu bilgisayarından kaldırdı.

Bence güzel bir protesto biçimi, Blizzard'ın düzeltmesi gereken şeyleri böylece gözler önüne serip oyuncuların da farkındalığını arttırmış oldu. Kendisini tebrik etmek lazım.

Quin69'un yayınının ilgili kısımlarını Twitch'te görebilirsiniz.

YORUMLAR
creepylord
24 Haziran 2022 11:00

Bu hareketle sesini muhtemelen olabilecek en verimli şekilde duyurmuştur. İlk bakışta güzel hareket fakat, adamlara bu protesto için nerden baksanız 250 küsür AAA oyun parası ödemiş olması da biraz tezatlık yaratmıyor değil. :D

Bu tür mikro ödemelere çok da kapalı olmayan bi kitle belirli oranda ödeme yapıp, bunun sonu olmadığını farkedip bıraktığında bile adamlara istediklerini vermiş olacaklar.

Oyun mobilde olmasına rağmen oynanış ve içerik olarak çok kaliteli olmuş. Ama bu aşırı agresif mikro ödeme sistemi tüm güzelliğine gölge düşürmüş durumda. Oyunun mevzusu zaten grind. Şu haliyle duble grind oluyor. Zevk vermekten ziyade yoruyor kısa bir süre sonra.

Norrec_
22 Haziran 2022 16:23

saf olmayalım. bu reklamdır. günledir oyunu oynuyor. eleştirdiği firmaya para yatırıyor. hemde 15 bin dolar sonra güya gemi kırıp oyunu siliyor... vay be. oyunculuk 10 numara. bundan olsa olsa anca iyi reklam olur. gerçekten eleştiren adam oyunu oynamaz. reklamını yapmaz. lafını gerekli mecralarda söyler çekilir.

gezginttt
22 Haziran 2022 10:12

Ana başlıktan sonraki cümleyi görünce ağzımdan istemsizce çıkan kelime 'ADAMMMMMMMMMMMM! YA ' müthiş . gerçi biraz para kazandırmış ama karşılığında baya bir şey koparmış gibi (bilizarddan tabee:D ) :D

 

Parolamı Unuttum