Diablo’nun Tasarım Planlarına Göz Atın

Bir efsanenin doğuşu

Geçtiğimiz hafta düzenlenen GDC 2016 konferanslarında kürsüye çıkanlardan biri de Blizzard North’un kurucusu David Brevik’ti. Brevik konuşması sırasında Diablo’nun ortaya çıkış serüveninden tutun da Battle.net’in kuruluşuna kadar pek çok konuya değinmiş, ileride bununla ilgili bazı evrakları bizlerle paylaşacağını duyurmuştu.

Neyse ki bizleri fazla bekletmedi ve ilk Diablo’nun tasarım planını bugün itibariyle yayınladı. Toplamda 8 sayfalık bir PDF hâlinde gelen dosyada ilk dikkatimizi çeken şey, o zamanlar adı Condor Inc. olan firmanın oyunu gerçek zamanlı değil, sıra tabanlı bir RYO olarak tasarladığı. Hatta karakterlerin ve düşmanların nasıl sırayla hareket edeceği, oyun alanının altıgenlere bölüneceği gibi pek çok detaya neredeyse bir sayfa boyunca yer verilmiş.

Belgede dikkat çeken bir diğer etmen Diablo’nun hedef aldığı kitle. “Günümüzde oyunlar oynanışın yerini çok-ortamlı (ses, görüntü vs) etmenlerle değiştirmeye, gereksiz derecede büyük ve karmaşık olmaya doğru kaydığından hack’n slash türünü canlandırmayı hedefliyoruz.” Tanıdık geldi mi? Mesela, VR desem? Bu belgenin 1994’te (22 yıl önce!) yazıldığını göz önüne alırsak bazı şeylerin hiç değişmediğini söyleyebiliriz sanırım.

Ama benim en çok dikkatimi çeken Condor Inc.’in taaaa o zamanlardan DLC denen illetin tohumlarını ekmiş olması. Diablo’ya sürekli içerik çıkartmayı, oyuna durmadan yeni bölge ve düşman eklemeyi ve 5 dolar gibi bir fiyata yazar kasaların yanında satmayı planlamış firma. Tabii bunu disketler ve CD hâlinde yapacaklarmış ama olsun; mantık aynı.

Tasarım planlamasına hemen buradan ulaşabilir, ilk çizimlere ve taslağa kendi gözlerinizle bakabilirsiniz. Belgenin hemen sonunda oyunun tasarımının bir yıla yayılışını gösteren tabloyu da gözden kaçırmayın derim. Oyun tasarımının ta o zamanlar bile ne kadar ciddi ve emek isteyen bir iş olduğunun güzel bir kanıtı olmuş. Belgeyi bizlerle paylaşan David Brevik’e ve PCGamer’a teşekkürler.

Başa dön
YORUMLAR
Parolamı Unuttum