Epic, Bedava Verdiği Oyunlar İçin Milyonlarca Dolar Ödeme Yapıyormuş

Buzdağının sadece ucu göründü

Epic Games Store, 2018 yılının Aralık ayında oyunculara Subnautica ile başlayarak haftalık olarak ücretsiz oyunlar vermeye başladı. İlk etapta bir sene süreceği açıklanan bu kampanya sonrasında bir yıl daha uzadı, sonra bir yıl daha. Hala daha her hafta bedava oyunlarımızı alıyoruz, hatta bazen bu sayı ikiye, hatta üçe çıkıyor. Elbette bunun Epic Games Store'a ciddi bir maliyeti var.

Apple ve Epic Games arasındaki davada sunulan belgeler arasında 2018 Aralık ve 2019 Eylül ayları arasında verilen bedava oyunlar için ne kadar ödeme yapıldığını gösteren tablolar da yer alıyordu ve bu sayede Epic'in geliştiricilere ödediği paraları da görmüş olduk.

2019 yılında Epic 73 ücretsiz oyun vermişti, listede bunların 38'i için ödenen paralar yer alıyor.

Listedeki en pahalı oyun 1.5 milyon dolarla Batman Arkham, onu 1.4 milyon dolarla Subnautica ve 1 milyon dolarla Mutant Year Zero takip ediyor. Ancak bağımsız geliştiricilere ödenen paralar bunların çok aşağısında, Fez için 75 bin, RiME için 45 bin dolar ödenmiş mesela. Yine de gerek Epic, gerekse geliştiriciler bu anlaşmalar sayesinde karşılıklı kar sağlamış oluyorlar diyebiliriz.

İlk oyun Subnautica ile birlikte 613,912 yeni Epic kullanıcısı kazanılmış (ki bu ilk ücretsiz oyun olduğu için anlık bu yükseliş çok normal), Batman Arkham ise tam 804,052 yeni kullanıcı getirmiş.

Bu zaman aralığında çoğunluğu indie oyunlardan oluşan bu liste için Epic tam tamına 11.5 milyon dolar ödeme yapmış. Bildiğiniz gibi sonradan çıta bir hayli yükselmiş, Civilization 6, Grand Theft Auto V, Football Manager 2020 gibi oyunlar verilmişti. Kim bilir onlara kaç milyon dolar ödeme yapılmıştır.

YORUMLAR
sSnake
4 Mayıs 2021 14:13

Borderlands: The Handsome Collection için 11 Milyon, Civilization VI için ise 20 milyon dolar ödemişler. GTA 5 fiyatı da yakında çıkar herhalde ve muhtemelen liste başıdır. Tahminim bir 50 milyon barajını görmüştür yönünde.

Mutant Year Zero için 1 milyon çok değil mi diye sormadan edemedim. Onun dışında küçük bağımsız yapımlara da sırf kulağa sempatik geliyor diye milyon dolarlar ödenmesi beklenemez elbet, hele ki Fez gibi zaten piyasada nerdeyse on yıldır olan ve sayısız bundle'a ve indirimlere girmiş oyunlar söz konusu ise.

Parolamı Unuttum