Fallout Evreninde İlk Nükleer Füzeyi Kimin Attığı Kesinleşti

Artık tartışmalar son bulabilir

Fallout serisinde genel olarak en merak edilen sorulardan biri oyun evreninde 2077 yılında Büyük Savaş'ı başlatmış olan ilk nükleer saldırıyı kimin yaptığıydı. Bu konuda tonlarca hayran teorisi var, wikiler birbirinden farklı şeyler söylüyor. Mesela iptal edilen Fallout filminin senaryosuna göre ilk bombayı atan ne Çin, ne Hindistan ne de Kuzey Kore, Vault-Tec'in Vault'lardan sorumlu yöneticisi nükleer kıyamet kehanetini gerçekleştirmek için patlatmış bombayı. Tabii böyle bir senaryoya kimse inanmazdı, ama olsun.

Şimdiyse Fallout'un yaratıcılarından Tim Cain bu konuya son noktayı koymuş durumda. Tim Cain verdiği son röportajda Büyük Savaşı' başlatan ilk füzeleri kimin attığını açıkladı.

"Nükleer saldırıya uğramış olmamızın sebebi şu. Biyolojik silahlar yasadışıydı ve Çin bir şekilde bizim FEV üretmekte olduğumuzu öğrendi. "Bunu durdurmalısınız" diye bizi uyardılar. Biz de güya 'Tamam' dedik ama tek yaptığımız onu farklı bir yere taşımaktı."

FEV, yani Forced Evolutionary Virus Zoraki Evrim Virüsü anlamına geliyor. Tıbbi mucize olması planlanan bu virüs, zaten oyunlarda da gördüğümüz mutasyon geçirmiş o korkunç yaratıkların ortaya çıkmasına neden olmuştu. Çin tüm uyarılarına rağmen FEV'den vazgeçmeyen Amerika'ya nükleer füzelerle saldırdı ve Büyük Savaş başladı.

Bu arada Büyük Savaş başladı diyorum ama bildiğiniz gibi bu başladığı gibi biten bir savaş. 23 Ekim 2077 yılında ilk füzenin ardından elinde nükleer güç olan tüm devletler füzelerini ateşliyor (ABD, Çin, SSCB) ve iki saatlik saldırıların ardından dünya tamamen karanlığa bürünüyor.

Büyük Savaş ve sonrasında Fallout 1'e nasıl geçildiğini İhsan'ın nefis Tarihçe yazısında okuyabilirsiniz.

YORUMLAR
Parolamı Unuttum