Dosya Konusu: Tamamlanmamış Oyunlar

Aceleyle çıkan AAA oyunlar, artık hayatımızın bir gerçeği

İlk gün yamalarının olmadığı günleri hatırlıyor musunuz? Bir oyunu gidip satın aldığınızda, elinizde tamamlandığından emin olduğunuz o ürünü tuttuğunuz günleri? İnternet bağlantısı mecburiyeti, DRM gibi çeşit çeşit sınırlayıcıya rağmen içinizden “Olsun, hak ediyor” deyip kendinizi avutabildiğiniz o zamanları hani?..

Bugünlerde hayatımıza giren her oyun, irili ufaklı problemlerle çıkıyor karşımıza. Bu problemlerin varlığı bağımsız oyunlarda tahammül edilebilir olsa da AAA’lar açısından gün geçtikçe daha büyük hayal kırıklıklarına yol açıyor.

AAA’lar bozuk, bu konuda hemfikiriz diye düşünüyorum. Ve bizler tüketici olarak sistemin işleyişi hakkında kafa patlatmadığımız sürece de bu şekilde kalacaklar.

BÜYÜYEN EKİPLER / KÜÇÜLEN FİYATLAR

Oyun fiyatlarını anlamaya çalışırken, yapabileceğiniz ilk büyük hata Türkiye’yi norm olarak kabul etmek olacaktır. Çünkü biz, aslında yokuz! Çünkü küresel bir pazardan bahsederken bir ülkenin vergilendirme politikası ya da acımasız ithalatçıları tartışmanın tarafları olmaktan çıkıyor. O nedenle Türkiye’deki haksız fiyatlandırma politikaları bizi ne kadar acıtırsa acıtsın, dünyanın derdi değil ne yazık ki.

1985’te, bir NES oyununun fiyatı 50-60 dolar arasında değişmekteydi. 2015’te bu fiyatlar hâlâ aynı. Ama enflasyonun minimal olduğu ülkeler göz önüne alındığında bile aradaki 30 yıl, paranın değerini ciddi anlamda etkiledi. 1985’te elinizdeki 50 dolar ile bugünkünden daha fazla şey alabiliyordunuz.

tamamlanmamis-oyunlar-4

Oyundan kâr etmek isteyen firmaların bu değer kaybına karşı iki yöntemi var ve bunlardan ilki, sürümden kazanmak. 2000’de piyasaya çıkan Diablo 2, bir yıl içinde bir milyon civarında satmış ve takdirleri toplamıştı. Ama 2013 yılında Tomb Raider’ın 3.4 milyon satması Square Enix’i hayal kırıklığına uğratmıştı. Bir zamanlar bir milyon satış rakamı bir firmayı ihya ederken, bugünlerde üç milyonu yakalamış bir oyunun başarısız olarak görülmesi ticarette bir şeye işaret eder: Hedeflenen kâr marjına ulaşamamak.

Tomb Raider, belli ki çok daha fazlasını hedeflemişti ki bu da, oyunun geniş bir kitleye hitap etmesi demek. AAA oyunları eleştirirken birbirinin aynısı oynanış mekanikleri, aynı kamera efektleri, benzer duygu ve heyecanları yaşatmak için aynı formülü uygulayan oyun serileri gibi kalıpları kullanırız ya; işte bu kalıpların dayanağı bu. Kitleler tarafından sevilen, ilgiyle karşılanan oyun mekaniklerinin geniş kitlelere ulaşmak adına tekrar tekrar uygulanıyor olması iş gören bir taktik. Bu, her zaman kötü bir oyun olacağı anlamına da gelmez tabii. Metacritic ortalaması 86 olan Tomb Raider gayet iyi, kaliteli bir oyundu.

Çünkü oyunlar, özellikle teknik anlamda eskisine göre çok daha kaliteliler. PS2 zamanında gölgelerin ayrımını ya da özerk fizik motorlarını tartışamazken, şu anda animasyonları başarılı bir dublörden mo-cap ile aktarılmamış oyunlara burun kıvırıyoruz. Ama tüm bu gelişmeler, ekiplerin de büyümesine sebep oluyor. Artık animasyonları tek bir kişi yapmıyor, çünkü mo-cap verilerini temizleyen, iskelet yapısını kontrol eden, insanımsı olmayan canlılar için elle animasyon hazırlayan, kitlelerin hareketlerini programlayan, birçok farklı konunun birçok farklı uzmanı var. Bunu alıp tüm departmanlara yayın üstelik. Üç nokta arasında devriye yürüyüşü yapan yapay zekâlardan size kılıç dövüşünde kafa tutabilecek olanları kodlayan programcılara, birkaç bina varyasyonundan detaylı bir şehri en ufak variline kadar yaratan modelleyicilere, tek bir ateş sesinden tüm silahlara ayrı ve özel birer ses efekti kaydeden insanlara…

tamamlanmamis-oyunlar-2

GENİŞ REKLAM KABUKLARI

Yakın gelecekten bir başka örnek de Destiny. Activision ve Bungie’nin ortaklığından ortaya çıkan oyun yaklaşık 200 kişilik bir ekip tarafından geliştirildi. Biraz daha yükselirsek, Ubisoft’un bir Assassin’s Creed oyununa ayırdığı ortalama insan sayısı 500. Peki 2013 Eylül’ünde çıkmış olan, son dönemin başyapıtlarından GTA 5? Oyuna emek veren insan sayısı 1000’in üzerinde. 2013’ün hüsranlarından sayılan Star Wars: The Old Republic ise 800’e yakın çalışanı ve 1000 civarında seslendirme sanatçısıyla konuya nokta koyar nitelikte. Bir zamanlar 60 kişinin çekip çevirdiği oyunlar hem ölçek olarak, hem de çalışan olarak o kadar büyüdüler ki devasa bir bütçe tüketen birer makineye dönüştüler.

Oyunların çok satması, yani sürümden kazanması sorunsalı yanında ölçeksiz reklam bütçelerini de getiriyor. GTA 5, bütçesini “anlamlı” dağıtanlardan. 265 milyon dolarlık bütçenin sadece %48’i pazarlamaya ayrılmış. Ama seri oyunlardan Call of Duty, Modern Warfare 2’de bütçeyi neredeyse tümüyle pazarlamaya ayırmış durumda : %71. Yani bugünün değeriyle 275 milyon dolar bütçesi olan oyunun “oyun” kısmına ayrılan miktar çok az.

Önümüze sunulan AAA oyunlar sürekli büyük bir şeker paketinin içinde sunuluyor işte. Çünkü 200 milyon dolarlık pazarlama bütçesiyle yapabileceklerinizin sınırı gerçekten çok az. Amaçlanan şey de birazcık bu, çünkü seri spor oyunları haricinde 2 ilâ 3 yıl arasında bir oyun hazırlarken bu bütçe dağılımı mükemmel illüzyonu yaratmaya harcanıyor. Assassin’s Creed serisi sinematiklerini Digic Pictures’a emanet etmişken E3’te gördüğümüz Dishonored 2’nin o mükemmel görselliği Blur Studio’nun elinden çıkma. AAA oyunların o göz boyayan sinematikleri, görseller anlamında stüdyoların kendi işleri bile değil.

Türkiye’de alışkın olmasak da reklam panoları, gazete ve televizyon alanları, dergilere oyuna özel verilen sayfa reklamlar derken bu bütçe uzayıp gidiyor. Bizler, Türkiye’de bu göz boyamanın gerçekten çok küçük bir miktarına şahit oluyoruz bu arada. Avrupa’da metro istasyonlarında giyim kadar video oyunlarının da reklam anlamında yer ettiği zamanlar var.

tamamlanmamis-oyunlar-3

DLC VE SEASON PASS

AAA oyunların bir diğer problemi ise, oyun geliştirilirken DLC ve Season Pass kavramlarının da işin içine girmesi mevzusu. Yani oyunun içeriğinin geliştirilip DLC için kenara ayrılıyor olması mantığı. Birçok oyun, kurulum dosyalarında gerekli materyalleri barındırırken para bariyeriyle oyunun içeriği kullanıcılardan ayrılıyor. Üstelik Season Pass’ler oyunlar çıkmadan önce satışa çıkarılıyor, insanlara ürünü görmeden para vermeleri öğütleniyor. Şimdilik indirimlerle sınırlı kalan bu pazarlama daha da agresifleşir mi, göreceğiz.


 

TAŞERON SİSTEMİ

Gördüğünüz üzere oyunların geliştirilmesine harcanan para, tüm bu maliyet yapısında artan kalem olmadı hiç. Evet, bundan 30 yıl öncesine göre oyunlar geliştirme kısmında da milyon dolar bariyerinin üstündeler ve daha masraflılar ama amaçlanan ürün ile buna ayırılan bütçe arasında ciddi farklar var. Bu da yazının başında bahsettiğim, kâr marjını arttırmak için kullanılan ikinci yönteme getiriyor bizi: Ek stüdyolardan destek almak.

Bir zamanlar çalışan sayısı sabit olan, projeler büyüdükçe yeni çalışan talep eden firmalar daha esnek çalışma sistemlerine sahip oldular. Assassin’s Creed: Syndicate’a kadar Ubisoft Montreal’in üstlendiği iş sadece oyunun yapımı değil, aynı zamanda işbölümü ve koordinasyondu. Montreal ofisi, kendisi dışındaki dokuz farklı Ubisoft ofisinden daha destek alıyordu oyunu geliştirmek adına. Farklı ülkelerde, hatta farklı kıtalarda olan bu ofisler bir arada çalışıp oyunu ortaya koyuyorlardı yani.

Tabii taşeron sistemi, yani işi daha ucuz şekilde başka firmaya yaptırma alışkanlığı Ubisoft örneğinden biraz farklı ki, bu da bizi 2013’ün faciası olan Aliens: Colonial Marines’e getiriyor. SEGA ve Gearbox arasındaki davayı bir kenara bırakırsak, özünde başarısız bir taşeron anlaşmasıdır oyunun başına gelen. SEGA’nın E3’te oyunu kapasitesinin çok üstünde bir halde tanıtmayı seçmesi, Gearbox’ın kendi işbölümünü çözemeyip senaryo içeriğini TimeGate Studios’a yaptırması ve sonucunda gelen ürünü layığıyla test etmemiş olması, Colonial Marines’in çöküşüne sebep olmuştur.

tamamlanmamis-oyunlar-1

2010 sonrası diyebileceğimiz bu dönemde aynı oyunu birden çok platforma çıkarmak isteyen birçok geliştirici ekip, taşeron stüdyolardan yararlanıyor zaten. Çünkü oyunların platformlar arasında geçişi (“port etmek” denir genelde) bu taşeron stüdyoların işi sayılır artık. Gelen yazılım ise asıl stüdyonun kalite kontrol ekibi tarafından detaylı şekilde incelenir, teste tabi tutulur, standartları tutturup tutturmadığına karar verilir.

Colonial Marines’in başına gelen tabii ki daha büyük ölçekli bir facia, ama özünde taşeron stüdyolara ne kadar bel bağlandığı ve çoğunlukla bu anlaşmaların gizli tutulduğunun da bir örneği. Dava kayıtlarına kadar birçoğumuz ortada bir taşeron anlaşmasının olduğunu bilmiyorduk bile.

Farklı platformlar arasında can çekişen son ve en popüler örnek ise Batman: Arkham Knight. Birçok PC oyuncusu Rocksteady’nin adına güvenerek oyuna paralarını yatırdı. Halbuki oyunun PC sürümünü hazırlayanlar Iron Galaxy Studios’daki 12 kişiydi. Oyunun tüm içeriği Rocksteady’den gelmesine rağmen PC’de düzgün çalışması, bu 12 kişinin emeğine bağlıydı işte.

Taşeronluk, 2015’te AAA oyunların vazgeçilmezi konumunda. O nedenle oyunların altına imza atan geliştiriciler aynı zamanda kendi itibarlarını da ortaya koymuş oluyorlar. Bütçelerden kısılması istendiğinde, kalite kontrol departmanları görünüşe göre ilk kısılan yerler. Çünkü çıkan oyunlar, bu konuda büyük bir sıkıntının olduğunu gösteriyor bizlere. Yine de ne kadar kısılma olursa olsun, kâr aynı hızda tükenmeye devam ediyor. Çıkışı geciken her oyun, ekstra masraf demek.

tamamlanmamis-oyunlar-7

BAĞIMSIZLIK DA SIKINTILI

Oyun dünyasında da, her yerde olduğu gibi bir trend söz konusu. Kicksterter ve kitle fonlama ise 2013’te gösterdiği başarıyı mumla aratıyor. 2013’te oyunlara 58 milyon dolar harcanmışken, 2014’te yaklaşık 30 milyon dolar para yatırılmış durumda. Çünkü bağımsızlar, dümenlerini Erken Erişim’e kırmış durumdalar. Steam, bu konuda geliştiricilere bolca imkân sağlıyor ama orası da vaatleri karşılayamayan oyunlarla dolu. Diğer taraftan Steam’in anasayfasında gözükebilmek için de zaten halihazırda bir kitleye oyunu satabilmiş olma gereksinimi, mağazada yitip gitme riskini her daim barındırıyor. Yeterli basın odağıyla bile piyasaya çıktığı ilk üç gün satabilen birçok oyun, bir sonraki indirim dönemine kadar kötü performans gösteriyor.

Mobil için de mağazaların çok fazla oyun içeriğine sahip olması, yine tek oyunluk büyük hitlerin iki sene öncesine kadar çok daha zor çıkacağını gösteriyor.

BİTMEMİŞ OYUNU SATMAK

Burada da Kickstarter’dan sonra yükselen o trend, yani ön siparişin gücü geliyor karşımıza. Kitle fonlaması ile yayıncıların para yatırmayı tercih etmediği oyunlar bir bir hayatımıza bağımsızlar kanadından girerken, “ürünü tasarım aşamasındayken satmak” alışkanlığı da bağımsızlardan AAA oyunların geçti sessizce.

tamamlanmamis-oyunlar-6

Ön sipariş alışkanlığı aslında çok yeni değil, ama özel içeriklerle insanları olmayan bir ürüne bağlamak yeni sayılabilir. Bir zamanlar piyasaya çıktığında tükenme ihtimali olduğundan bir kopya ayırtma alışkanlığı, şimdilerde bitmemiş ürünün parasını garantilemek adına kozmetik ürünlerin kullanıldığı bir hamleye dönüştü. Bahsettiğim o pazarlama illüzyonu ile oyuncuları çeken, sonra da ön sipariş üzerinden parayı isteme eyleminin tepe noktası da 2015 yılında çıkan Evolve’da oldu.

Oyun Ocak 2014’te ön siparişe açıldığında daha çıkışına bir yıldan uzun süre vardı. Üstelik oyuncuları ikna edecek yeterli miktarda ekran görüntüsü ya da video da bulunmuyordu. Fuarlarda kendisine hayran çekmemişti, ama eğer ön sipariş vermezseniz Goliath’ın özel kaplamasını kaçırıyordunuz. Tabii bu eylem, ciddi anlamda tepki aldı.

Ön sipariş sistemi ve yanında gelen kozmetik yenilikler neredeyse tüm AAA oyunlar için geçerli artık. Kimi zaman ana senaryoya yancı görevler de (Assassin’s Creed ve Batman oyunları) karşımıza çıkıyor. Oyunun ana bir parçasının ön sipariş ile sunulması ise an meselesi.

AAA oyunlar, böyle bir karmaşanın içinden doğuyorlar işte. Daha bitmeden, yayıncının acelesiyle ön siparişe açılıyor, stüdyonun gücü yetmediğinden taşeron desteği ile ayakta kalmaya çalışıyorlar, %70’ler civarında ayrılan bütçeyle müthiş bir reklam kozasının içine yerleştiriliyorlar ve piyasaya çıkıyorlar. Bu agresif politika, kazanç azaldıkça sertleşmeye devam edecek. Bizler de, en azından AAA oyunlarda genel geliştirme sistemi aynı kaldığı sürece benzer ürünlerle karşılaşmaya devam edeceğiz.

tamamlanmamis-oyunlar-5

OYUNCUNUN GÖREVİ

Peki biz oyuncular bu konuya nasıl yaklaşmalıyız? Bir basın mensubu olarak kimsenin aç kalmasını istemediğimden, geliştiricileri etkileyebilecek herhangi bir öneride bulunmaya çekiniyorum. Çünkü bir oyun az sattığında, topun altına girecek olanlar yine geliştiriciler. Ama oyunların pazarlama stratejilerine karşı dirayetli olmayı, gösterilen videolara hemen aldanmamayı, ön sipariş hediyelerine çok çabuk yenilmemeyi, kısaca ürün tamamlanmış şekilde karşınıza gelmeden parayı kaptırmamayı öğütleyebilirim. Bir oyun ne kadar güzel olursa olsun, bir trendin yaratılmasına katkıda bulunabilirsiniz çünkü. 

Başa dön
YORUMLAR
Parolamı Unuttum