Hobbit Üçlemesi Dört Saatlik Tek Bir Filme İndirildi

İyi de oldu.

The Hobbit, herhalde Peter Jackson’ın acımasızca katlettiği son Orta Dünya kitabı olacaktır.

Her ne kadar filmi izlediğimde orada bulunan Orta Dünya’nın havasını solumaktan memnun olan, bu tür şeyleri çöldeki vaha gibi karşılamış birisi olsam da güzelim şiir ve şarkı dolu kitabın paramparça edilip iç filme dönüştürülmesinden ben de her hayran gibi rahatsız olmuştum.

Ama görünüşe göre başka birisi, sadece üzülmekten fazlasını yapmış ve üç filmi alıp onlardan dört saatlik tek bir ürün ortaya koymayı başarmış. Daily Dot’ta görünen ve tollieneditor adlı bir kullanıcının hazırladığı bu film, görünüşe göre filmi biraz da olsa referans alınarak yapılmış. Videoyu hazırlayan kişi almış kitabı yanına, üç filmi de karşısına. Sonrasında biçmiş de biçmiş. Tolkieneditor'un sitesine göre az çok değişmeler şu şekilde:

  • Soluk Ork mevzusu büyük ölçüde filmden çıkarılmış.
  • Tauriel-Legolas ve Kili arasındaki garip aşk üçlemesi kaldırılmış (oh be!)
  • Dol Guldur’un araştırılması tümüyle çıkarılmış. Ama üçüncü filmde bu sahneye ait şeyler (her ne kadar Hobbit’e değil de Kayıp Öyküler Kitabı’na yakın olsa da) fena sayılmazlardı. Yerleri yoktu tabii.
  • Laketown sahnelerinin büyük kısmı kırpılmış.
  • Bilbo’nun yaşlı hali büyük ölçüde çıkarılmış.
  • Orkların saldırıları ve aksiyon sahnelerinin büyük bir kısmı kesilip biçilmiş.
  • Arayı doldurmak için kullanılan sahnelerde de azalma var.

Tabii bunun tam bir kitap adaptasyonu olduğunu düşünmeyin. Nihayetinde videonun kurgusunu yapan kişi bu konuda kendi insiyatifini de kullanmış. Ama Peter Jackson’ın üçlemesinden daha iyi olması çok muhtemel. The Hobbit: The Tolkien Edit yine hazırlayan kişinin sitesinde sizleri bekliyor.

Başa dön
YORUMLAR
Parolamı Unuttum