Coromon - İnceleme

Karman Coromon bir serüven

Pokemon oyunlarında çocuk halimizle yolculuğa çıkıp evreni kurtarmaya çok alıştım. Öyle ki her oyunda "Dünyanın en iyi Pokemon Antrenörü olacağım!" diyip günün sonunda ya envaiçeşit takımın korkunç planlarını bozup, sonra gidip bir de elite dörtlüyü dövüyorduk. Coromon ise biraz daha yetişkin dünyasında geçiyor. Bu sefer Pokemon Antrenörü değiliz de Lux Soils isimli bir firmada Dövüş Araştırmacısı işine yeni girmiş bir genciz. Kendi kasabamızdan hızlı trene binip Lux Soils kampüsüne gitmemizle birlikte bu acayipliklerle ve referanslarla bezeli serüvenimiz de başlıyor. 

Oyunun başında Lux Soils için evrak işlemleri yapılırken size bir de zorluk seçeneği sunuluyor. Kolay zorlukta Coromonlar seviye atladıktan sonra canlarını dolduruyor, dövüşler daha affedici bir hal alıyor. Normal zorluk bildiğimiz Pokemon oyunlarıyla aynı tamamen aynı mantıkta çalışıyor. Zor seviyede ise eğer Coromonlarınız dövüş sırasında ölürse sizi terk edip doğal ortamlarına kaçıyor, ayrıca vahşi doğadaki hiçbir Pokemon karşılaşmasından kaçamıyorsunuz. Insane modunda ise Pokemonlardaki Nuzlocke benzeri bir sistem var. Hard zorluğun tüm getirilerin yanı sıra her bölgeden sadece karşınıza çıkan ilk Coromon'u yakalayabiliyorsunuz. 

Maaş Zammı Ve Ek Haklar

Oyunda Lux Soils'in resmi bir çalışanı olduğunuz için promosyon sistemi var. İş tanımınız vahşi ortamdaki Coromonların dövüş hareketlerini analiz etmek. Bu kapsamda yaptığınız her hareket size promosyon olarak geri dönüyor. Mihenk taşlarını doldurdukça şirketteki rütbeniz artıyor ve her yeni rütbede altın dahil çok çeşitli ödüllere anında ulaşabiliyorsunuz. Ancak tahmin edebileceğiniz üzere Coromon'da da nihai amacımız bu kadar basit değil. Professor Xavier'i andıran Rigel ile tanışınca size yeni bir misyon daha yükleniyor ve oyunun hikayesi burada şekillenmeye başlıyor. 

Velva bölgesinde yer alan altı adet Titan isimli element koruyucusunun özlerini toplamanız gerekiyor. Titan Task Force isimli bir alt grubun da resmi üyesi olduktan sonra Coromonların da yardımıyla Titan avımız başlıyor. Ancak Nikola ve Thomas isimli iki çok yakın bilim adamı arkadaş ile tanışmamız hikayeyi bu sefer de dünyanın kurtuluşuna doğru sürükleyen yeni bir kapıyı açıyor. Tesla ve Edison'dan ilham alınan bu karakterlerden Thomas uzaylılar tarafından kaçırılıyor ve devreye bizzat biz giriyoruz. Uzaylıların dünyamıza getirdiği "Kara Büyü" isimli yeni bir elementimsi tüm Velva'yı yozlaştırmaya başlıyor ve tahmin edebileceğiniz üzere onları durdurmanın tek yolu altı elementin gücünü bir araya getirmek. Hayır, ne yazık ki oyunun sonunda kimseyi öpemiyoruz. 

Elementlerin Gücü 

Coromon oyununda toplam 13 farklı tip var. Ancak bunlardan yedi tanesi Coromon türleri arasında bulunurken kalan altı tanesi sadece saldırılar özelinde varlar. Tiplerin birbirine olan güçlülük/zayıflık dengesini öğrenmek biraz zaman alıyor çünkü bazı eşleşmeler Pokemon'dan epey farklı. Örneğin oyunda çimen yerine buz var ve buz suya karşı güçlü, ateşe karşı zayıf. Yine tiplerden birisi olan normal, hayalet tipine hem az vuruyor hem de az hasar alıyor. Bunları öğrenmeniz için size bir el kitabı da şirket tarafından sağlanıyor, şirketin ışınlanma dahil bolca imkanı var. Lux Soils gerçekten çalışmak için can atılacak bir şirket. 

Su, buz ve ateş tipinden biri olan klasik başlangıç Coromonu'nu seçtikten sonra ekip arkadaşlarımızdan birisi bize Patterbit isimli bir normal tip Coromon hediye ediyor. Patterbit'in oldukça eğlenceli bir yan görev serisi de var. Kendisi evrim geçirmek için yazılım güncellenmesine ihtiyaç duyuyor. Bu işi yapan bir hacker var ve Patterbit'i hackleyip Pitterbyte haline getiriyor. Ancak yüklediği kernel korsan sürüm olduğu için Patterbit hiçbir Trainer Station (PokeCenter) tarafından kabul edilmiyor ve iyileşemiyor. Yazılımını sildirip, lisanslı kernel almak için ise aynı hackera 1000 altın ödemeniz gerekiyor. Korsan Coromon yazılımcılığına dur demek için epey etkili bir yöntem olmuş. 

Sigortalar Atmış 

Oyundaki ilk büyük boss dövüşümüz bir sigorta kutusuyla. Evet bildiğimiz sigorta kutusu, bir elektrik arızasını gidermek için aşırı yükleme yapmamız gereken sigorta kutusuyla korakor bir dövüş yapıp günü kurtarıyoruz. Oyunun mizah anlayışı da epey yerinde. Her ne kadar bazı noktalarda insanı ekran başında delirten yerleri olsa da en azından güldürmeyi başarıyor. Ana görevimiz olan Titan özü toplamanın yanı sıra oyundaki şehirlerden bolca yan görev de alabiliyorsunuz. Bunlar bazen mantar toplama bazen arı Coromonları pataklama gibi değişik şeyler olabiliyor ama ödülleri pek tatmin edici değil. 

Ancak ana hikayede ilerledikçe epey eğlenceli görevler de sizleri bekliyor. Örneğin hayalet özünü almak için tabii tutulduğumuz testte bir kedi hayaleti Coromon'u olan Purrgy'e dönüşüp reenkarne olmaya layık ruhları toplamanız gerekiyor. Ancak içlerinde beni sinir harbine sokan bir tane görev var ki oyunu silmeme ramak kalmıştı. Oyunda ana görevde ilerlemek için Flappy Bird oynamanız gerekiyor... Evet, bildiğimiz kuş uçurmalı oyun. Coromon'da adı Flappy Swurmy olan bu oyunda 50 puan almanız gerekiyor. Karate Kid parodisi olan görevde sensei el-göz koordinasyonumuz için bu yolu seçmiş. 50 puan aldıktan sonra çitleri de boyayıp ilerlemek için ihtiyacımız olan tekniği öğreniyoruz. Karete Kid dışında Star Wars, Indiana Jones gibi çeşitli filmlere de çok eğlenceli referanslar oyun içerisinde karşınıza çıkıp hoş bir tebessüm ettiriyor. Flappy Bird hariç hepsinden memnun kaldım. 

Bu Oyunu Çocuklar Oynamasın Mı?!

Oyunun en büyük alametifarikalarından birisi bulmaca sistemi. Normal Pokemon oyunlarında da bolca bulmacalı mağaralarımız olurdu ama bunlar çocuklar için yapıldığından birkaç denemede rahatlıkla çözüme ulaşırdık. Coromon bu konuda çok acımasız. Örneğin zehirli iğneler dahil envaiçeşit bubi tuzaklarıyla dolu bir piramitin içerisinde ilerlemeniz gerekiyor. Eğer size bir ok isabet ederse hemen ölüyorsunuz ve baştan başlamanız gerekiyor. Pokemon'da kendi karakterimiz hiç böyle dertlerle mustarip olmazken Coromon sizi de oyunun bir parçası yapmayı başarmış. Her ne kadar bazı bulmacaları gerçekten sinir bozucu olsa da tam olarak bir çocuk oyunu oynamadığınızı anlayabiliyorsunuz.

Ayrıca bazı Coromonların tipleri ve saldırı animasyonları da gerçekten korkunç. Baloncuklar saçarak "hehe" diye dolaştığım macerada bir anda kara büyü, vudu büyüsü gibi korkunç şeyler görünce epey şaşırmıştım. Grimmask isimli Coromon'un hareketleri ve saldırıları da tam anlamıyla bir kabus yakıtı. Normalde Pokemon oynarken Gengar bile görsem yanımda olsa en fazla göbeğini severdim. Ancak Coromon'da bazı yaratıklar var ki yakınımda olsa şehir değiştiririm. Zaten oyunun kendine has Lavender Town'ı olan Pawbury de hayalet istilası altında. Burada ekibinize Purrgy veya Lunarpup gibi epey havalı ve iki kere evrim geçiren güzel hayalet Coromonlarını dahil edebilirsiniz. Özellikle Lunarpup'un son hali Eclyptor bence oyunun en güzel gözüken Coromon'u olmuş. 

HM Dışarı, Teknoloji İçeri!

Pokemon oyunlarında beni en çok dertlendiren husus HM'lerdi... Neyse ki Coromon bu belayı başımızdan tamamen çıkartıp teknolojiyi hayatımıza sokmuş. Öyle şehirler arası gidiş geliş yapmak için uçan Coromon derdiniz yok. Her şehirde bulunan ışınlanma merkezlerinden istediğiniz yere kolayca gidebiliyorsunuz, eğer mağarada sıkıştıysanız marketten alınan taşınabilir ışınlanma cihazları da var. Etrafta aşılması gereken engeller, yakılması gereken çalılar mı var? Coromonları depoladığınız kolluğunuza yükleyeceğiniz modüller sayesinde ister engelleri itin, isterseniz çalıları yakın ya da büyük kayaları paramparça edin. Suda gitmek mi istiyorsunuz? Son teknoloji arkadan motorlu bir sörf tahtasıyla her yere ulaşmak mümkün. Zaten en başta hızlı treni görünce bu dertlerden kurtulduğumuzu anlamıştım, Coromon bu konuda çok güzel bir iş çıkarmış. 

Oyunda saldırı çeşitliliği çok fazla yok ve en kullanışlı saldırıları Coromonlar seviye atladıkça kendileri öğreniyor. Oyunun seviye mantığı ise beni en çok etkileyen kısım oldu. İki farklı tecrübe barımız var. Bunlardan sarı renkli olan normal seviye atlamamızı sağlıyor. Alttaki mavi renkli olan ise Coromon'un potansiyelini açığa çıkarmasını sağlıyor. Her yeni potansiyel seviyesi size istediğiniz özelliklere verebileceğiniz 3 puan kazandırıyor. Yani fiziksel saldırısı daha iyi olan bir Coromon'u özel saldırı konusunda geliştirebilirsiniz. Ya da benim gibi savunması zayıf iyi saldırı Coromonlarını güçlü savunmalarla birlikte muhteşem hale getirebilirsiniz. Bu potansiyel olayı shiny konusunu da doğrudan değiştirmiş. Her Coromon'un üç farklı versiyonu var. Normal, Potent ve Perfect. Bu üç versiyonun renkleri ve seviye atlayış biçimleri de farklı. Potent ve Perfect Coromonlar normalden daha fazla puan alarak gelişiyor. 

Coromon özünde Pokemon'a daha farklı ve eğlenceli bakış yapmak isteyen güzel bir adım olarak ortaya çıkmış. Ancak insanın içini darlayan bulmacaları ve gereksiz yan görevleriyle çok fazla detayı bir araya getirmeye çalışıp, "karman Coromon" bir oyun olmuş. Potansiyeli tıpkı Perfect bir Coromon gibi çok yüksek ama bu yan işlerde o kadar çok zaman kaybediyorsunuz ki bir noktadan sonra sıkılıp oyunu bırakmak epey olası. Üzerine bir de Titan dövüşleri öncesi yapılması gereken grind çilesi de eklenince oyun süresini gereksiz uzatan bolca detay olmuş oluyor ve tadınız kaçıyor. Yine de Pokemon seven bir insanın yeni Coromonları görmek ve saldırı animasyonlarını tecrübe etmek için bile tecrübe etmesi gereken bir oyun. Eğer yapımcılar oyun üzerinde biraz daha düşünür ve gereksiz detaylardan arındırmayı başarabilirse potansiyel bir yeni bölgeyle birlikte (Lunarpup'un korunması şartıyla) Coromon'un devam oyunu da büyük keyifle oynanabilir. 

SON KARAR

Pokemon'a başka bir açıdan bakmak isteyip, diğer detaylarda fazla kaybolan bir oyun olmuş Coromon. Top yerine dönen aletlerle yaratık yakalayıp arada bir de dünyayı kurtarıyoruz. Yine de insanı çileden çıkartan bulmacaları hariç türü sevenler büyük keyifle oynayacaktır.

Coromon
İyi
7.0
Artılar
  • Animasyonlar ve Coromonlar gerçekten çok hoş
  • Referanslarla birlikte epey güzel bir mizahı var
  • Yeni tür çeşitleri ve aralarındaki dengeleme epey oturmuş
  • Tam olarak bir çocuk oyunu gibi hissettirmiyor
  • HM yerine teknoloji kullanılması çok yerinde bir karar
Eksiler
  • Bulmacalar bazen insanı gereğinden fazla zorluyor
  • Flappy Swurmy görevi oyundan soğutucu
  • Bazen yan işlerle uğraşmaktan oyunun kendisinden uzaklaşıyorsunuz
  • Oyun dönem dönem çökme yaşıyor, sürekli kayıt almakta fayda var
YORUMLAR
Parolamı Unuttum