EA Sports FC 24 - İnceleme

Tarih tekerrürden, EA paketten mi ibarettir?

Eylül ayından sonrası futbol seven insanlar için şöyle bir irkilip konsantre olma zamanıdır. 20 seneyi aşkın süredir bu irkilmeyi yaşamaktan artık bünye biraz nasır tutmuş olabiliyor. Bundan mütevellit olacak ki çok fazla yeni şeylere heyecanlanamıyorum. Mesela 30 senelik FIFA ismi gidiyor yerine EA Sports FC geliyor. Lakin meşhur karikatür gibi "dünün aynısı" yaşanmaya mütemadiyen devam ediyor. 

Esasen FIFA 23'ün PC'ye next-gen çıkmasıyla birlikte geçen sene "yeni nesili bombastik futbol deneyimi" ile tanışma fırsatı bulmuştum. Ancak bu kez oyunu PS5 üzerinden oynamaya başladım ve bir kez daha eminim futbol oyunları kesinlikle konsolda oynanmalı. PC'de geçen sene yaşadığım deneyim x ise EA Sports FC 24 bana neredeyse 2x'lik bir keyif yaşattı. Ancak bu kesinlikle "oyun 2 kat iyi" demek değil. Açıklayayım.

Savunma Sanatı 

Aktif futbol oynadığım dönemler de dahil olmak üzere hayatımın hiçbir döneminde hücum oyuncusu olmadım, olmaya imrenmedim de. Benim için futbol da savunma bir sanattır ve onu layığıyla icra etmenin hazzı çatala atılacak bir gol ile ya eşdeğer ya  da daha fazladır. EA Sports FC 24'te savunma yapmak biraz zor. Biraz diyorum çünkü yine stoperleri kontrol etmeyi bırakıp deli danalar gibi orta sahalarınızı, beklerinizi koşturursanız şakkadanak mucizevi bir ayak şutları bloklamaya devam ediyor. 

Lakin benim gibi savunmada tam kontrol delisiyseniz işiniz biraz zor. Eh her zor oyunda olduğu gibi bu kez savunma yapmanın tatmini de çok daha yüksek. Rakibi yüzü dönük karşılayıp nereye hamle yapacağını kestirmek, zamanında müdahele yapıp tereyağından kıl çeker gibi o topu rakibin ayağından alıp hızlı hücuma kalkmak şu an için oyunun en keyif veren kısmı benim için. Şu an için diyorum çünkü başta belirtmeyi unuttum; her EA futbol oyununda olduğu gibi oyuna gelecek olan güncellemeler ile birlikte bugün (22 Eylül'ü 23 Eylül'e bağlayan gece) geçerli olan her şey bir anda tersine dönebilir. 

Yani bir noktadan sonra zaten zor olan manuel savunma işi iyice çığırından çıkıp yine eskisi gibi ön libero koşturma fetişi içerisine girebiliriz. Ya da belki EA hazır oyunun adı da değişmişken bir güzellik yapar da savunmayı herkes için manuel hale getirir de er meydanında o büyük oyuncuları bir kez daha görmüş oluruz. İkinci ihtimal epey düşük ama oyunun şu halinde bir rekabetçi turnuva izlemek isterdim, dediğim gibi iyi savunma icrası apayrı bir haz verir.

Premier League Görünümlü Bölgesel Amatör Küme Maçları

Oyunda savunma yapmak ne kadar eğlenceli olsa da çok büyük bir sıkıntı var. Top sürekli karambole düşüyor. Örneğin ikili sıkıştırma yapıp topu kapmak için mücadele ediyorsunuz bir anda top her yere, herkese çarpıp alakasız bir yere sekebiliyor. Bundan dolayı da özellikle yapay zeka ile oynanan maçlarda yapay zeka DAAAN diye topu dikiyor ve muhteşem atmosferli Premier League maçları bile bir anda Bölgesel Amatör Küme maçları hissiyatı verebiliyor. Hoş eski İngiliz futbolu da bundan pek farklı değildi ama iki sırıklı 4-4-2'ler çok eski de kaldı be EA...

Premier League demişken bana göre oyunun en kritik yeri olan kariyer modlarını BU SEFER ÖVECEĞİM! Çünkü epey eğlenceli yenilikler getirmişler. Özellikle menajer kariyerine eklenen sistem adaptasyonu ve antrenör sistemi muhteşem bir yenilik. Örneğin önde basan bir takım kurmak istiyorsanız antrenör ekibinizi Gegenpress üzerinde ihtisas yapmış isimlerden kurmanız gerekiyor. Oyunda tıpkı FM gibi antrenör ekibi oluşturabiliyorsunuz. Hücum, orta saha, savunma ve kaleci antrenörlerini takımınza koyup oyuncuların gelişmesini hızlandırmak mümkün. Bunun yanı sıra örneğin bir kenar oyuncusu forvete evrilecekken 1 sene forma giymesi gerekiyorsa uygun taktik idmanlarla bu süreyi de kısaltmak mümkün. 

Bu antrenör yeniliği dışında atmosferik anlamda da EA yenilikler yapmaya, olayı biraz daha monotonluktan çıkarmaya çalışmış. Lakin bunlar çok yüzeysel ve yine bir süre sonra aşırı kendini tekrar eden animasyonlar olduğu için "X'e bas ve geç" hayat kurtarıcı oluyor. Oyuncu kariyeri ise daha fazla renklendirilmeye çalışılmış. Geçen sene minik minik eklenen detayların üzerine konulmuş ve hafiften bir 2Klaştırma çabası içerisine girilmiş. Örneğin artık kendi oyuncunuza bir hedef belirleyip, menajerinize "Ağabey beni Totenam'a götür" diyebiliyorsunuz. Menajeriniz sizle ilgilenmesi mümkün olan takımlarla bir görüşme yapıp size geri dönüş sağlıyor. Mesela Tottenham transferi için sezonda 15 ceza sahası dışı golü at, maçların %80'inde oyna gibi görevler oluyor. Daha fazla para talep ederseniz kulübün de sizden talepleri artıyor. Bu denge benim epey hoşuma gitti.

FUTMON Kartları Gerçek Oluyor 

Benim çocukluk dönemimde bir ara FUTMON isimli bir kart furyası çıkmıştı. Türkiye ligindeki çeşitli oyuncuları canavarlaştıran bu kart oyunu serisi çok tutmadı ama özellikle dönemin Galatasaray kalecisi Mondragon'un ejderhamsı şekilili kartı hafızamdan hiç çıkmıyor. İşte EA artık kart konusunda kendini aşmış ve Pokemon ile futbolu birleştirmeyi başarmış. Oyuna yepyeni bir yetenek sistemi eklenmiş. Bu traitler yerine gelen "oyun tarzları" oyuncu kariyerini de, Pro Clubs (artık sadece Clubs) modunu da değiştirmiş. Doğal olarak Ultimate Team modu da bundan nasibini almış. Bu yetenek ağacı sistemi aslında özellikle Clubs ve kariyer kısmında aşırı eğlenceli buildler yapmayı sağlıyor. Örneğin tam bir Regista yaratmak için çakı gibi bir ön liberoluğun yanı sıra uzun pas traitleri ve Flair özelliği de alarak hayalinizdeki (hayalimdeki) 6 numarayı yaratabilirsiniz.

Gelelim işin Pokemon kısmına... Ultimate Team insanlara milyarlarca, katrilyonlarca, zibilyarlarca paket açtırmanın yanı sıra paketten çıkan kartları da değiştirmenin yeni bir yolunu getirmiş. Evrim adı verilen bu sistem ile birlikte elinizdeki kartları çeşitli görevler yaparak bambaşka şekillere sokabilirsiniz. Mesela ağır bir savunma oyuncusu olan Chiellini'yi "Pacey Defender" evrimiyle birlikte epey hızlı bir hale getirmek mümkün. Ya da zayıf ayak geliştiren bir evrim ağacı sağıyla rakibi soluyla sizi süründüren bir oyuncuyu bambaşka bir seviyeye taşıyabiliyor. Ultimate Team özelinde tek değişiklik bu evrim silsilesi de değil.

Parayı Eşyalara Değil, Paketlere Harcayın

Epey uzun süredir Ultimate Team'i bilen birisi olarak EA'in burada yegane amacının sizlere mümkün olduğunca fazla paket açtırmaya çalışmak olduğunun farkındayım. Eskiden maç içerisinde oyuncuların kondisyonları düşünce ekstra bir de kondisyon kartı almanız gerekiyordu. Daha da eskiden hangi taktikle oynuyorsanız oyuncunun o taktiğe özel kartını bulmak gibi acayip manasız işler de vardı. Son dönemlerde en atıl duran şey ise pozisyon değiştirme kartlarıydı. EA de artık oyuncu havuzunun kadın futbolcularla birlikte iyice yükselmesiyle birlikte bu pozisyon değiştirme kartlarını tamamen oyundan kaldırmış.

Elinizde Pellegrini varsa ve kendisini 10 numara oynatmak istiyorsanız o mevkiye koymanız yeterli, hiçbir ek ücret ödemeden Pellegrini bir anda CAM oynamayı başarıyor. Sadece oyuncunun pozisyon hafızasında istediğiniz mevkinin olması yeterli. Ancak sanmayın ki EA bunu bizim iyiliğimiz için yapıyor. Şimdiden evrim sekmesinde gördüğüm üzere 1000 FIFA POINTS karşılığında (100 FP 25 TL) bir oyuncuya Sağ Kanat mevkiisi ekleyen bir evrim seçeneği mevcut. Bu evrimlerin sadece dişe çok az dokunanları ya da hiç etliye sütlüye karışmayanları ücretsiz olacak gibi gözüküyor. Yani eğer paket açmayan tuhaf bir UT oyuncusuysanız bile bir noktada hayalinizdeki kadro için oyun sizi FP almaya itiyor. 

Hakem Gözünden Sarı Kart Görmenin Tadı Da Bir Başka 

Futbol konuşurken hakemden bahsetmemek bu topraklarda gerçekten büyük bir günah. EA Sports FC 24'de hakemlere bir yenilik getirmiş. Artık maç içerisinde faul olduğu zaman kamera bir anda hakeme geçiyp birincil şahıs haline geliyor ve sarı kartı ŞLAK diye yüzünüze vurabiliyor. Ayrıca baraj ayarlarken yere sıktığı traş köpüğü animasyonu da yine bu FPS modunda mevcut. Çok gerekli bir yenilik değildi ama UT dışında her yere gelmiş yeniliğin başımın üstünde yeri var. Belki ileride bir hakem olma modu bile oyuna eklenir. (şaka şaka bunu rekabetçi yapamayacakları için düşünmezler bile) Hakemlerin tutumuyla ilgili ise ben güzel bir detay farkettim. UT modunda bile maça denk gelen hakemin kişiliği var gibi. Mesela bazı hakemler sertliğe daha fazla müsama gösterirken bazıları en ufak temasta TSL hakemleri gibi düdüğü ağzından indirmiyor. 

Hakemin yanı sıra oyunun atmosferik anlamda son dönemlerdeki aşırı bayağı FIFA oyunlarının da fersah fersah ötesine geçtiğini söylemek mümkün. Maç önü, devre arası ve maç sonlarında epey gerçekçi animasyonlar var. Soyunma odasında kutlama yapan oyuncular, üzülen antrenörleri bir fiil görmek mümkün. Devre aralarında ve oyunun duraklama menüsünde ise epey bir ilerleme kaydedilmiş ve sizi bir futbol maçının içerisinde hissetirmeye özen gösterilmiş. EA'den böyle biraz minik bir ilgi bile görünce insan şımarmadan edemiyor. 

Oyunun maç motoru ise hemen hemen aynı sadece DualSense kullanımı beni etkiledi ama FIFA 23'ü PS5'te oynamadığım için ne derece bir değişiklik var tam olarak kestiremiyorum. Direkten dönen ve ağlara giden şutlarda koldan gelen ZINK ve HIRŞT sesleri epey tatmin edici. Futbolun kendisine gelecek olursak ise biraz aynı tas aynı terane durumu var. FIFA 23'te ne kadar iyiyseniz 10 maç bilemediniz 15 maç sonra EA Sports FC 24'de de o kadar iyi olacaksınız. Yine aynı çapraz açılardan aynı ezber golleri atmaya başlayıp, aynı verkaçları yaparken kendinizi bulacaksınız. Zaten Frostbite motoru değişmediği sürece oynanış mekaniklerinden de devasa bir atılım beklememek lazım. 

Ezcümle EA Sports FC 24 yeni paketli eski bir oyun. FIFA 23 ile arasında ismi dışında devasa farklar taşımıyor. Özellikle Ultimate Team dışında geliştirmeler görmek epey sevindirici olsa da vaat edilen potansiyel ile kıyaslanınca ekmek kırıntılarına bile ulaşamıyoruz. Piyasada futbol oyunu olarak EA Sports FC 24'e ne yazık ki bir rakip yok. Bu tekel olma durumu sürdükçe de dişe dokunur değişim hayalleri milyarlarca paket arasında eriyip gidiyor. Momentum konusuna ekstra girmeye hiç gerek yok. Yine her zaman olduğu gibi EA aşırı kötü oyuncuların paket açmasını engellemek istemediği için momentumu var gücüyle korumuş. Yine de artık buna alıştığımız için kaçınılmazdan zevk almaya devam ediyoruz. Her şeye rağmen oyunun şu anki halinden, savunma yapmanın verdiği hazdan ve kariyer modlarının en azından ilk başlarda yaşattığı heyecandan epey mutluyum. Geçen sene de oyundan biraz keyif almıştım ama bu sene EA yine saçma sapan güncellemeler getirmezse EA Sports FC 24'ü bolca oynayacağım gibi gözüküyor. 

SON KARAR

EA Sports FC 24 yine piyasadaki tek futbol oyunu olmanın avantajını kullanmış. Ancak oyunun biraz da olsa oyuncuyu düşündüğü alanları da göz ardı etmemek gerekiyor. Kim bilir, belki günün birinde uslu bir çocuk olursak EA oyuncu dostu bir futbol oyunuyla bile karşımıza çıkabilir...

EA Sports FC 24
Çok İyi
8.0
Artılar
  • Atmosferik anlamda son dönemlerdeki bayağılığın üstesinden gelmek için epey uğraşılmış
  • Şu an için oyunda kendi başınıza savunma yapabilirseniz epey tatmin olabiliyorsunuz
  • Kariyer modları ve Clubs moduna getirilen yenilikler bu kısımların oynanış süresini uzatıyor
  • DualSense hissiyatı gerçekten çok güzel
Eksiler
  • Dünün aynısı hissi veren ataklar, paslaşmalar ve oyun içi bilumum şey...
  • Yapay zeka maçlarında oyunun bir anda dan duna dönmesi aşırı manasız
  • Yine yapay zekanın maç içerisinde taktik ve pozisyon anlamında yetersiz kalması
  • O iğrenç momentum olduğu gibi duruyor, 32 şuta 2 şut ile kaybedip kol kırma sekansları sürüyor
YORUMLAR
Parolamı Unuttum