Half Past Fate - İnceleme

Sen bana fazla iyisin

Son zamanlarda kendinizi iyi hissettirecek, sevgi ve iyilik fışkıran pozitif bir oyun mu arıyorsunuz? O zaman sizi bu tarafa alalım.

12 bölüm boyunca 6 farklı kişiyi kontrol ettiğimiz Half Past Fate’te amaç, kahramanlarımızın belirli kişilerle sevgili olmasını sağlamak. Böyle yazınca kulağa “dating simulator” gibi geliyor, ama öyle değil. Kiminle sevgili olacağınızı siz seçmiyorsunuz, oyun tamamen çizgisel giden, basit bir macera oyunu görünümünde. Oldukça ufak ve sınırlı bir mekanlarda geçen bölümlerde, elinizdeki 1-2 eşya ile klasik macera oyunu bulmacalarını çözüyorsunuz. Bu bulmacalar da tahmin edeceğiniz üzere son derece basit, ne yapmanız gerektiğini uzun uzun düşündüğünüz tek bir an bile olmuyor. Bu anlamda oyun ağırlıklı olarak maceradan çok görsel romana kayıyor diyebilirim.

Bölüm tasarımlarının çok sınırlı olması, oyunun geneli düşünüldüğünde bir eksi sayılmaz, çünkü bölümler bayağı dolu dolu yapılmış. Etrafta incelenecek bir sürü ayrıntı var ve her birinin açıklamaları da ilgi çekici, eğlenceli bir dille yazılmış. Bununla birlikte eğer her şeyi okursanız ve herkesle konuşursanız çay çeşitleri, ramen vs. hakkında birçok şey de öğrenmeniz mümkün.

Kontrol ettiğiniz kişiler (kendi adıma konuşursam Mara hariç) genel olarak sevimli ve ısınması kolay olacak şekilde tasarlanmış. Sadece biraz... Fazla pozitifler. Ne bileyim, “anca filmlerde görürüz” denir ya, biraz öyle. Oyunun geneli de bu şekilde zaten, her şey fazla iyi gidiyor. Bölümlerde karşımıza çıkan klasik macera oyunu aksiliklerini saymıyorum, hikâyenin gidişatı fazla masalsı yani. Ha zaten oyunun amacı iyi hissettirmek diye düşünürsek bir sorun yok, ama biraz “yav he, he” demedim değil bu aşırı iyi gidişe (alışmamışız ne yapalım). Bu noktada hikâyeye de değinecek olursam, insanın içini ısıtan bir hikâye olduğu bir gerçek, ama fazla tahmin edilebilir. Ayrıca pek etkileyici olduğunu da söyleyemeyeceğim.

Teknik anlamda herhangi bir bug veya sorunla karşılaşmadım. Piksel grafikler ve renk tasarımı çok güzel gözüküyor, envanter kullanımı sade ve rahat, müzikler de hoş ama her karakterde tekrarlayan müzikler olması bir müddet sonra biraz sıkıcı hale geliyor.

Bölümler yaklaşık 15-20 dakika sürüyor, oyunun toplamda 4 saat civarı bir süresi var. Kısa gözükse de tam kıvamında diyebilirim, daha uzun sürseydi sıkabilirdi diye düşünüyorum, bu şekilde kararında bırakmışlar.

Sonuç olarak, iyi hissettiren filmlere benzer bir oyun oynama arayışı içindeyseniz, Half Past Fate’e bir göz atabilirsiniz.

SON KARAR

Huzurlu bir 4 saat geçirmek için birebir

Half Past Fate
İyi
7.0
Artılar
  • Güzel piksel grafikler
  • İyi hissettiriyor
  • Ayrıntılı bölüm tasarımları
  • Hikâyesi sıcak...
Eksiler
  • ...ama pek etkileyici değil
  • Tekrarlayan müzikler
YORUMLAR
Parolamı Unuttum