Shadow Tactics: Aiko's Choice - İnceleme

Eski dostlaaar, eski dostlar…

İlk Shadow Tactics’le öldü denen Commandos türüne hayat üfleyen, ardından bir sonraki gözbebeğimiz Desperados’u tekrar sahalara döndüren Mimimi Games, “Yetti gayrı, bu sefer de kendimi sevindireceğim!” diyerek sıvamış kolları a dostlar. Böylece nicedir hayalini kurdukları ek paket çıkmış ortaya. Pek de yahşi olmuş.

Eski Zaman, Yeni Hikâye

Aiko’s Choice ilk Shadow Tactics’in hikâyesinin ortalarında, kahramanlarımız baş düşmanları Kage-Sama’nın kampını basmadan önce geçiyor. Shinobi Hayato (favorim), kunoichi Aiko, sokak kızı Yuki, keskin nişancı Takuma ve evcil rakunu Kuma yine emrimize amade. Hatta sevgili samurayımız Mugen de öyle…

Oyunun başında Aiko’nun eski hocası Leydi Chiyo bizimkilerin üssünü basıyor, Kage-Sama’ya bulaşarak büyük hata ettiklerini söylüyor, Takuma ile Yuki’yi esir alıyor, sonra da askerlerine Hayato, Aiko ve Mugen’i öldürmelerini söyleyip oradan ayrılıyor. Geriye kalan üç kahramanımız kısa bir mücadelenin ardından oradan kurtulup kaçırılan dostlarının peşine düşüyor.

Eğer ilk Shadow Tactics’i oynadıysanız (oynamamak gibi bir hata yapmamışsınızdır, di mi? Dİ Mİ?!) Aiko’s Choice’ta kendinizi evinizde hissedeceksiniz demektir. Çünkü oynanış mekanikleri aynen hatırladığımız gibi. Nöbetçilerin yeşil renkli görüş konilerinden sakınmak, çalılara gizlenip çatılarda gezinmek, düşmanları tek tek haklamak ve beş karakterimizin yeteneklerini eş zamanlı olarak kullanıp bölümleri sabırla, öle dirile aşmak…

Ama bu kötü bir şey değil. Ne demişler bilirsiniz. Çalışıyorsa kurcalama. Aiko’s Choice da çalışmaktan öte, tıkır tıkır işliyor maşallah. Ek olarak tüm karakterlerin seslendirmelerini yine aynı kişiler yapmış ki bu da ek paketin ayrı bir artısı. Müzikler de öncekilerin leziz bir karmasından oluşuyor.

Move like water…

“Peki, yeni ne var o zaman?” diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Üç büyük, üç de küçük bölüm var efenim. Büyükten kastım kocaman yalnız, harbi büyük haritalar. Kısa olanlarsa hikâyeyi bağlama vazifesi gören basit bölümlerden ibaret. Ana bölümler her zamanki gibi ekstra görevler de içeriyor. Falanca karakterin filanca özelliğini şu kadar kere kullan, bütün samurayları öldür gibi gibi… Bunları başardığınızda da ekstra madalyalar elde ediyorsunuz. Bu da oyunun süresini nispeten uzatıyor.

Süre demişken, oyunu 5-6 saat içinde bitirenler olmuş. Ama en son baktığımda benim tik-taklarım 15 saate yaklaşmıştı. Tabii ben hiç alarm verdirtmeden, her şeyi yaparak ilerliyordum. Oyun süresi bence yeterli o yüzden. Darısı Shadow Tactics 2’nin başına.

Hatırla, 6 Aralık’ı hatırla

İyi de neden şimdi? Niçin bunca yıl sonra bir ek paket? İnsan merak ediyor, değil mi? Anlatayım efenim. Aslında Shadow Tactics için bir DLC veya ek paket çıkarma fikri daha en başından beri yapımcıların aklındaymış ama bunun için ne vakit bulabilmişler ne de nakit. Shadow Tactics ilk çıktığında iflasın eşiğine gelmişler. İnsanlar onları yılın strateji oyunu ödüllerine boğarken yapımcılar sahneye çıkıp gülümsüyor ama içten içe faturalarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyorlarmış. Kepenkleri indirmelerine ramak kalmış. Ta ki Desperados 3 için THQ ile bir sözleşme imzalayana kadar… Ondan sonra işler yoluna girmiş. Shadow Tactics’in çıkışının beşinci yıl dönümünde, 6 Aralık’ta da hayallerini gerçekleştirmeye karar vermişler. Böylece Aiko’s Choice çıkmış ortaya.

SON KARAR

Shadow Tactics’i sevdiyseniz havada kapın. Yeni tanışacak olanlar için de güzel bir fırsat.

Shadow Tactics: Aiko's Choice
Herkes Oynamalı
8.0
Artılar
  • Özlediğimiz oynanış
  • Büyük haritalar
  • Seslendirmeler korunmuş


Eksiler
  • Ara bölümler epey basit kalıyor
  • Görece kısa oyun süresi
YORUMLAR
E-VrL
16 Aralık 2021 17:58

Ellerine sağlık İhsan Hocam. Durmayın, satın alın diyorsun yani, öyle mi :)

mit1980
E-VrL
17 Aralık 2021 11:48

Eyvallah Engin. Durduğunuz hata diyorum :)


akifozkalay
16 Aralık 2021 16:25

zam gelir korkusu ile hemen aldım

mit1980
akifozkalay
17 Aralık 2021 11:50

Valla zam gelir korkusu bütün dengelerimi bozdu. Eskiden 100 liranın üstündeki oyunları nadiren satın alırken şimdi 250-300 liralık oyunlar ucuz gözükür oldu gözüme.


Parolamı Unuttum