Before We Leave - İnceleme

Gitmeden iki pattis daha toplayaydık…

Şehir kurma oyunlarını seviyorum ama bazen savaşlı dövüşlü oyunlar çok üstüme üstüme geliyor, biliyor musunuz? İnsanın her zaman kılı kırk yarıp kaynak yönetimi yapıp da yan şehirden yağmacılar geldi diye diye bütün şehrini pıtır pıtır kaybedesi gelmiyor açıkçası.

İşte Before We Leave sakin sakin şehrinizi kurup, çok da şey etmemek istediğiniz zamanlar için bir oyun. Ordu kurmayayım, başkasıyla uğraşmayayım; biz iki ev şuraya kursak kendimizce, iki de patates tarlası attık mı yeter yahu! Hadi gidip az etrafı keşfedelim.

Gerçekten insan savaşla dövüşle uğraşmadığı bir strateji oyunu oynayana kadar o ordu kur, hazırda bekle, aman çok uzağa adam gönderme vesaire işlerinin ne kadar kafa yorduğunu fark etmiyor. E sonuçta strateji dedin mi akla ilk savaş geliyor. İnsan onu da arıyor ara sıra, katletmenin keyfi başka.

Ama Before We Leave’in keşfetme üstüne kurulu stratejisinin de başka bir tadı var.

Evin dibine su kuyusu, maden ocağının yanına ev kurulmaz!

Çok çok uzun zamandır yer altında yaşayan insancıklarımız güneşi, toprağı ve temiz havayı özlemişler. Yer altında olmalarının sebebi ise zamanında yeryüzünde yaşayan insanların kaynaklarını kontrol edemeyip dünyayı yaşanılmaz bir yer haline getirmiş olmaları. (Biz ne zaman gireriz yerin dibine acaba haha. Şaka canım. Ama ya değilse…)

Bizim amacımız da yeryüzünde yaşanılabilir şehirleri yeniden inşa etmek, üstünde bulunduğumuz dünyayı ve evrenin başka köşelerini keşfetmek.

Eğer strateji türüne çok aşina değilseniz Before We Leave de ilk açtığınızda biraz göz korkutucu görünebilir. Tam zamanlı grafikler, kocaman yetenek ağacı, etrafta kontrolsüzce koşturan küçük insancıklar falan… Evet, her şeyi ince ince kontrol etmek mümkün. Strateji konusunda hiçbir eksiği yok Before We Leave’in.

Fakat bu miko-yönetim yüzde yüz gerekli bir şey de değil. Hiç değilse oyuna başlarken değil. Zaten bir şeyleri sıkı kontrole almanız gerektiğinde oyunun içini dışını çözmüş olacaksınız. Ki birçok kural da mantık sınırları içinde.

Örneğin madenler çevreyi kirletiyor, ağaçlar temizliyor. Madenlerin yanındaki evlerde yaşayan insanlar mutsuz oluyor doğal olarak. Su kuyularının evlerden uzak olması lazım, malum, evsel atıklar… İnsanlar çok sık şehirleşmiş yerlerde dolaşınca mutsuz oluyorlar ama yollar kır, bayır içinden geçiyorsa şehrin bu etkisi bertaraf edilebiliyor ve daha birsürü şey...

Bir taneniz iki saniye için mutsuz olmuş! Kim o kıymet bilmez?!

Oyunda sizin insanlarınızdan başka insan yok. Yani kaynaklar için kimseyle kapışmanız gerekmiyor ama kendi kaynak yönetiminizi yine de iyi yapmanız lazım ki siz de eski insanlar gibi dünyayı yaşanmaz hale getirmeyin yeniden.

Bu noktada etrafı keşfetmeniz çok önemli bir hal alıyor. Başlangıç adanızdan önce bir gemiyle yola çıkıp diğer adaları, sonrasında inşa edeceğiniz uzay geminizle farklı gezegenleri keşfe çıkıp; buralarda şehirler kurup, kaynakları değiş tokuş yapmanız gerekiyor.

Fakat bu böyle gözünüzü korkutmasın, dediğim gibi, bu noktaya geldiğinizde artık bilmeniz gereken her şeyi çözmüş oluyorsunuz.

Keyfinize göre bütün kaynakları ve insanlarınızı tek tek takip edip, not alıp, plan yaparak oynamanız da mümkün. Ama açıkçası ben hiç o kadar kasmadan da sağı solu keşfedebildim. Tüm strateji güçlerinizi kullanırsanız daha hızlı ilerlersiniz oyunda tabii ama ince planlar yapmadınız diye kaybedeceğiniz bir oyun değil Before We Leave.

UZAY BALİNALARI O YE!

Eğer bir strateji duayeni iseniz, Before We Leave size biraz fazla sakin ve basit gelebilir. Oyunda yaptıklarınızı bozabilecek bir tek uzay balinaları var, onlardan da kaçamıyorsunuz zaten. Çok da nadirler.

Ama şehir yapma, medeniyet kurma oyunları ilginizi çekiyordu da nereden başlayacağınız bilemiyorduysanız Before We Leave tam size göre. Yani, aslında bir strateji ustası olarak da oynayabilirsiniz ama beklentileri ona göre ayarlamak lazım. Bu oyun oyuncuyu pek zorlamıyor, köşeye sıkıştırmıyor.

Ses ve görüntü dizaynı harika. Her şey tıkırında çalışıyor. Before We Leave’in yapımcıları Balancing Monkey Games dersine iyi çalışmış, sakin ama kolay kolay insanı sıkmayan bir strateji oyunu geliştirmiş; ki sürekli diken üstünde olmadığınız bir strateji oyunu bulmak çok kolay iş değil. Bu tür bir oyunun inanılmaz sıkıcı bir monotonluğa düşmemesi de kolay değil.

Kafa dağıtmak, sakin sakin keyif yapmak için strateji oynanmaz genelde ama Before We Leave oynanır. Kendi temponuzda patates ve çay ekip dikmek, gezegen gezegen gezip tozmak isterseniz, buyurun bir bakın bence.

SON KARAR

Ne kadar keyif aldığınız, sakin oyun açlığınızın büyüklüğüyle doğru orantılı olacaktır.

Before We Leave
Yakışıklı değil ama sempatik
7.0
Artılar

Türkçe dil desteği var.
Ses dizaynında aldığı ödülü, görüntü dizaynındaki finalistliğini fazlasıyla hak ediyor.
Stratejiden pek ödün vermeden sakin olmak her oyunun harcı değil.


Eksiler

Şuraya git, burayı keşfet / kolonileştir vesaire gibi kesin bir nihai amacı yok. İnsan eksikliğini hissediyor.
Her şehir kurma oyunu gibi rutine bindiği bir nokta var, yukarıdaki maddenin eksikliği bu noktada daha bir hissediliyor.


YORUMLAR
finderd
31 Mayıs 2021 12:45

Ama açıkçası ben hiç o kadar kasmadan da sağı solu keşfedebildimOnline find a word free!

Parolamı Unuttum