Clean the Sea! - İnceleme

Çöpünü denize atanı kürekle çöpe…

Clean The Sea!’de yaşadığım hazzı tek cümleyle açıklıyorum: Asla boş çıkmayan bir kazı kazan kartını sürekli kazımak gibi.

Tek bir işimizin olduğu, zaman kısıtlaması olmayan oyunları seviyorum. İnsan sürekli teknik kasıp taktik düşünemez, bazen sakin sakin denizden çer çöp temizlemek gerekiyor. Clean The Sea!’de zaten bundan ibaret.

İşe küçük bir tekneyle ve DENİZE ARABA DA ATMAZSIN AMA YANİ diyerek başlıyoruz. 15 çöpü topla, hop satış noktasına getir, para kazan ve alan “temiz” sayılana kadar devam et. Sonra yeni bir alan aç. Bu tür bir “casual” oyundan bekleyeceğiniz zorlamayan, darlamayan, tatminkar bir oyun döngüsü.

Elbette bu oyun döngüsünü canlandıran birçok etmen var. Tahmin edebileceğiniz üzere kazandığımız paralarla teknemizin hızını ve çöp taşıma kapasitesini artırabiliyoruz. Birkaç upgrade sonrası çöpleri böyle çuvalla foşur foşur toplamaya başladı mı asıl oyunun keyfi çıkmaya başlıyor bence.

Yunuslar adına denize yatak atan adama bir dur deyin!!

Eğer denizi olduğu gibi temizleyeceğim ve her şey çok güzel olacak diye hayal kuruyorduysanız o hayalleri suya düşürmeye geldim. Çünkü Clean The Sea!’de çöpler asla bitmiyor.

Alın size %100 gerçekçilikte bir oyun.

Temizlediğiniz alanlarda yeni çöpler belirmeye devam ediyor ara sıra, eski yoğunluğunda olmasa da. Bu alanlara dönmek zorunda değilsiniz ama bazı şeylerden mahrum kalabilirsiniz dönmezseniz. Mesela 10 dakikada bir para veren sandıklar. Ya da zaman zaman beliren süreli destek paketleri.

250’ye kadar çöp toplamanızı sağlayan ya da sizi fazlasıyla hızlandıran, denizin ortasına bir satış noktası daha açan bu kısa süreli destekler ara sıra ortaya çıkarak oyunun monotonlaşmasının önüne geçiyor.

Ben bilgisayarda bu tür düşük risk / bol kazanç olarak adlandırdığım türde oyunlardan birkaç tane tutmayı seviyorum. İş arasında kafa dağıtmak için 15-20 dakika girip çıkıyorum. Clean The Sea!’de tam bu işe biçilmiş kaftan bir oyun. Mobil oyunlarla çok vakit geçirmeyen ben ve bensi insanlar olarak Steam’den de böyle şirin bir oyuna erişebileceğiz artık.

  • Clean The Sea!’de hoşuma giden detaylardan biri de gittiğiniz bölgeye göre çöplerin arasına farklı nesnelerin eklenmesi. Mesela Amsterdam’da bisiklet falan çıkıyor. Bu tür küçük şeyleri seviyorum.
  • PC Kontrolleri: Clean The Sea! aslen mobil cihazlara çıkmış bir oyun, fakat klavyeyle oynamak bana hiç batmadı açıkçası. Xbox kolu ve DualSense desteği de var. “Yok abi bunu elle oynamak lazım, böyle olmuyor,” dedirtmedi gerçekten.
  • Küçük yardımcılar: Oyun boyunca tek başına hareket etmek zorunda değilsiniz tabii. Yanınıza minik yardımcılar satın alabiliyorsunuz ya da drone gibi süreli yardımcılar kiralayabiliyorsunuz. Küçücük yardımcı tekneler vızır vızır etrafta gezinerek size yardımcı oluyor.]
SON KARAR

Bazen sadelik iyidir, özellikle de amaç kafa dağıtmaksa. Clean The Sea!’de çöplüğe dönmüş denizleri temizleyip (bir an CİDDEN beni yemeye gelen köpek balıkları olduğunu düşündüğüm) yunusların geri dönüşünü izlemek de bir “casual” oyundan beklenen o sakin tatmini sağlıyor.

Clean the Sea!
İyi
7.0
Artılar
  • Oyun döngüsü gerçekten tatmin edici, bir alanda sıkılmadan öbürünü açabiliyorsunuz
  • PC’ye kontrolleri iyi transfer edilmiş
  • Ne kadar vaktiniz varsa o kadar bakıp, çıkınca bir şey kaybetmediğiniz bir oyun, el oyalamak için müthiş
Eksiler
  • Çöpler daha da çeşitli olabilirmiş, neden olmasın
  • Ben teknemin rengini falan da değiştirebilmek isterdim, çok mu alışmışım ‘’skin’’ meselesine..?
YORUMLAR
Parolamı Unuttum