Floppy Knights - İnceleme

At diske hologram bitkini!

Şimdi düşünün ki fiziksel dünyaya etki edebilen hologramlar yaratıyorsunuz ama onlar bitki ve goblinlerle dövüşüyorlar. Eğer ilginizi çektiyse sizi bu tarafa alalım. Floppy Knights bir sıra tabanlı strateji oyunu. Ama biraz da kart oyunu. Satranç gibi ama daha minnak, daha şirin. Ama bir yandan da sağlam kafa yormak gerekiyor. O tombik yeşil tiplerine kanmayın sakın!

Phoebe ve kendi icadı olan biyonik kolu her çocuk gibi (!) artık ailelerinin evinden çıkmak ve kendi ayakları üstüne basmak istiyorlar. Ama bunun için bir işe girmektense büyük bir ödülü olan teknoloji yarışmasını kazanmak peşindeler. Bir dakika! Ne? Yarışma iptal mi edildi?! Bunu hemen çözmemiz lazım.

Olaylar gelişir…

İçinde kart mekaniği olan oyunlara karşı bir zaafım olduğu bilinen bir gerçek. Çünkü hepsini toplamalıyım! Floppy Knights’ı da ilk gördüğümde asıl ilgimi çeken bu olmuştu. Aradığımı da buldum gerçekten. Her elde enerjiniz doğrultusunda kart oynayabiliyorsunuz. Değişik kombolar yapabiliyorsunuz. Fakat karakterleriniz, onların güçlendirmeleri, hareket kabiliyetleri falan hepsi aynı enerji havuzundan kullanıyor ve her el kartlarınız da rastgele açılıyor. Strateji oyunu olduğunu söylemiştim değil mi?

Kart çeşitliliği de gayet güzel bence, üstelik mantıklı bir hızda ediniyorsunuz. O nedenle neyin ne olduğunu öğrenmeye çalışırken boğulmuyorsunuz. Fakat oynarken çok eğlenmeme rağmen bir iki hoşuma gitmeyen yan oldu. Örneğin destenize eklemek için kartların kopyalarını yapabiliyorsunuz. Bunun için de bölüm geçerek kazandığınız paracıkları harcamanız gerekiyor.

Fakat sadece ana hikâyenin bölümlerini yapayım, ekstralarla uğraşmayayım derseniz işler çok çabuk zorlaşıyor ve kartlarınız yetersiz kalıyor. Yani o kart kasmadan yırtmanın pek bir yolu yok. Bazen de sanki bölümleri geçmenin tek bir yolu varmış da ben kaçırıyormuşum gibi hissettiriyor. Bu kesinlikle böyle değil; sonuçta herkesin kuracağı deste, yapacağı atılım başka. Fakat bir hata yaptıysanız geçmiş olsun; geri dönüşü, toparlaması çok zor. Hele de bölüm sonu canavarı tarzı kısımlara geldiğinizde.

Kartımı harcamayayım! *Kullanamadan enerjisi biter*

Aman efenim, oyunum şirin olsun ama kolay olmasın diyorsanız Floppy Knights’a bir göz atın bence. Ben sıra tabanlı strateji çok seviyorum, ama o da çok geniş bir tanım olarak kalıyor. Bunun şehir kurmalısı var, ordulusu var, kule savunması var, kaynak yönetmelisi var…

Floppy Knight tam benim istediğim türde bir strateji oyunu: Belirli karakterler ve güçlendirmelerle bir deste kurup hem çok açılmadan hem de kısıtlı imkanlarla boğuşmadan biraz kafa yormak. Üstelik de şirin! Daha ne olsun?

SON KARAR

Zaman zaman saç baş yoldurucu, gayet bağımlılık yapıcı!

Floppy Knights
İyi
7.5
Artılar
  • Yeniden oynanabilirliği yüksek, aynı bölümü farklı destelerle defalarca oynamak mümkün
  • Düşmanlar da oynanabilir karakterler de gayet çeşitli
  • Tasarımı son derece şirin!!
Eksiler
  • Uzun süredir ilk defa bir oyunun müziğini tamamen kapatma ihtiyacı hissettim, kötü diye de değil ama çok bangır bangır
  • Tek bir yanlış hareket ve o oyunu unutun
  • Geniş haritalarda düşmanın eli bazen çok uzun sürüyor


YORUMLAR
Parolamı Unuttum