WWE 2K20 – İnceleme

Zorlu bir mücadele sizleri bekliyor!

WWE serisinin son üyesi WWE 2K20 geçtiğimiz haftalarda oyun severlerle buluştu. Çıkar çıkmaz da haberlere konu olmayı başardı, ama pek de iç açıcı bir şekilde değil, hatırlayanlarınız olacaktır. Normalde yazının sonu hakkında bu kadar açık bir spoiler paylaşmak taraftarı değilimdir. Ama bizi takip edenler veya uzaktan yakından bu oyunla alakası olanlar zaten durumu biliyor. Fazla da kasmaya gerek yok, değil mi sevgili Oyungezerler? O yüzden ben de ne lafı ne de yazıyı uzatacağım, sizlere olabilecek en sade şekilde bu muhteşem(!) tecrübemi aktaracağım…

Bu bir battle royal (???)

WWE’ye şu veya bu şekilde ilgi duyanlar için zaten oyunumuzun ne olduğu gayet açık. Profesyonel güreş olarak adlandırılan şovun video oyun formatına bürünmüş hali. Her yıl yenisi gelip duran serilerden birisi.  Ama bu seferki ‘keşke gelmeseydi’ dedirtebilir, baştan söylemiş olayım.

WWE 2K20 John Cena'yı ne hallere getirmiş böyle:)

EFo4yp.jpg

Önemli bir marka WWE, bunun için de insan ister istemez bir özen bekliyor. Benden bir dost tavsiyesi, yola ne kadar az beklentiyle çıkarsanız o kadar az hayal kırıklığı olur.

Oyunumuzda, ekranlardan tanıdığımız pek çok kadın ve erkek güreşçi yerini almış. Ringler de var. Sıra neye geliyor? Tabii ki işin şov kısmına. Gelgelelim, bu kısma geçtiğimiz anda işin rengi değişiyor. Oyunun kontrolleri ayrı sorun, sürpriz sayılamayacak kadar çok sayıda bulunan glitchler, buglar bir başka sorun. Tam hızımı almışım, tekme yumruk saydırıyor, belini kırıyorum rakibin. Bir de ne göreyim, çarkıfelek gibi dönmeye başlıyor kendileri. İplerin içinden geçip gitmeye mi güleyim yoksa ringin ortasındayken karakterimizin ayağının iplere takılmasına mı, bilemedim. Bunun üzerine bir de dehşetengiz karakter modellemelerini ekleyin, tadından yenmez:)

EFoZ46.jpg

Bunlar işin grafik kısmına dair kusurlar. Kontrollerde ise bambaşka bir sürpriz karşılıyor bizleri. Yahu şu üçgene basıp da saldırıdan kurtulmayı, ardından kontra atak yapabilmeyi başaran bir insan evladı var mı acaba? Varsa işin sırrını benimle de paylaşsın. Zira ekranda ne zaman üçgeni görsem asıldım düğmeye, ama bana mısın demiyor. Ekranda görmekten de geçtim, bir süre sonra oyun benim için üçgen tıklama simülasyonuna döndü, istemsizce basıp duruyordum sırf bunu çözüp meseleyi geride bırakma inadımdan dolayı. Ama oyun daha inatçı çıktı. Paşa gönlü olduğunda birkaç kez müsaade etti bana sağ olsun, onun dışında da saç baş yoldurdu. Üçgen dediğime bakmayın, siz bunun dışındaki herhangi bir tuşu da koyabilirsiniz onun yerine. Sonuçta hepsinde aynı performansı almanız mümkün. En sonunda şuna kanaat getirdim, kontrolör ile oyunun arasında birkaç bin ışık yılı mesafe var ve benim bir tuşa basarak verdiğim komutun sonuçlarını muhtemelen insan ırkının son nesli falan görecek, onlar da yeterince şanslıysa.

Biliyorsunuz Battle Royal olmadan yapamam:)

EFo0On.jpg

Oyunun elle tutulur iki yanı var bence. Birincisi farklı oyun modları ve içerikler – ki bunlara ilaveler yapmaya devam ediyor yapımcılar. İkincisi ise, oyun severler tarafından üretilen içerikler. Binlerce karakter, ring vs. tasarlamış durumda oyuncular ve siz de bunları indirip oyununuzda kullanabiliyor; dilerseniz kendi tasarladıklarınızı diğer oyuncuların beğenisine sunabiliyorsunuz. Oyun modlarında en azında battle royal modunu, (başlıkta şaka yaptığımı mı sanmıştınız:)) ben tek siz hepiniz modunu, ortamın tam bir curcunaya dönüştüğü, ringin dövüşçü kaynadığı modları, kafes dövüşünü, bir de tabii merdiveni tavsiye edebilirim. Kariyer modu da var. Aslında güzel bir fikir, tabii oyunu adamakıllı oynamak imkanı olsaydı.

Cadılar Bayramı ile gelen içerikleri de es geçmeyeyim...

Oyuncu içerikleri almış başını gidiyor...

Cadılar Bayramı ile birlikte gelen içerikler de hoş. Ama tabii ki bir 2K klasiği olarak bu ek içerikler güzelce bir ödeme duvarının ardına saklanmış durumdalar ve siz paradan haber vermedikçe o gülcemallerini göstermiyorlar!

Yok yok, bir hayatta kalma oyunu!

“Peki bu kadar sorunlu bir oyunsa madem, /neden oynayalım?” diye sorabilirsiniz, hiç boşuna zahmet etmeyin, verilecek adamakıllı bir cevabım yok. Ama hemen karşı bir soruyla konuyu başka bir boyuta taşıyayım:. “Koskoca firma, ne diye böyle bir şey yapar; kendileri ile bir dertleri mi var?”

EFoMmx.jpg

Kişisel kanaatim yapımcıların bu sefer farklı bir yola sapıp oyunculara yepyeni bir tecrübe yaşatmak istedikleri. Mesela sinir sisteminizin dayanıklılığını test ediyor olabilirler. Böylece bir nevi ‘survival’ deneyimi yaşatıyorlar bizlere. Bence en makul açıklama bu. Yoksa tutup da geçtiğimiz sene öyle ya da böyle beğenilmiş bir oyun varken ortada, bu sene bu hale getirmek nedir, ben açıklayamıyorum, açıklayabilecek olan varsa beri gelsin.

Bence siz de söz dinleyin, bunu denemeyin:)

Yazıyı yazdığım dönemlerde güncellemelerden ilki gelmişti. Bu nedenle biraz daha deneyeyim, hem de ilk ek içeriği biraz daha oynamış olayım diye biraz uzattım süreyi. Evet, bir miktar toparlanma var, ama halen tavsiye edilebilecek bir noktaya varmaktan uzak. Eğer ille de WWE diye yanıp tutuşanlardansanız, en azında biraz sabredin, oyun iyice toparladıktan ve fiyatı da makul düzeylere indikten sonra alırsınız. Yoksa normalde gülüp geçeceğiniz şeyler, saç baş yoldurabilir; uyarmadı demeyin.

SON KARAR

Serinin hayranları için tam bir hayal kırıklığı. İllaki alacağım diyenler, en azından oyunun iyice yamalanmasını beklesinler...

WWE 2K20
Öldürmez süründürür!
4.0
Artılar
  • Farklı oyun modları

  • Kullanıcılar tarafından eklenen içerikler

  • Sinir olmayı bırakıp tadını çıkarmaya başlarsanız glitchler zaman zaman güldürebilir

Eksiler
  • Bug’lar, glitch’ler havada uçuşuyor

  • Karakter modellemelerinde geriye gitmeyi başarmışlar!

  • Kontroller sorunlu

  • Bir 2K klasiği "oyun içi satın alımlar"

  • Önceki oyunun epey gerisinde, ama fiyatı ısrarla bu durumu inkâr ediyor

YORUMLAR
ilke_kurtlutepe
12 Kasım 2019 00:42

AEW oyunu çıksa da gerçekte olduğu gibi şu oyunu da tokatlasa.

Mehmet
7 Kasım 2019 18:23

bu yılın en büyük alay oğlanı bu oyun. ben olsam maksimum 3 verirdim

Parolamı Unuttum