Wytchwood - İnceleme

Masallara bir de yaşlı bir cadının gözünden bakın

Son zamanlarda elimin öyle uzun uzadıya saatlerce oynayacağım ve kendimi bir çekişmenin içerisinde bulacağım oyunlara gitmediğini fark ettim. Günlük yaşantımızın hali hazırda yorucu olmasından mıdır bilmem ama daha çok beni rahatlatan, bir şeyler keşfettiğim ve inşa ettiğim oyunlar ararken buldum kendimi. İşte Wytchwood tam da böyle bir zamanda çıktı karşıma.

Macera ve zanaatkarlığın öne çıktığı, seyir zevkini aşan görsellerin bulunduğu ve insanı içine çeken bir oyun olan Wytchwood’un ana teması hikâye temelli ve bu hikâye de büyüler veya gerekli malzemeleri ürettiğimiz bir yolculuğa dayalı.

Yaşlı bir orman cadısının başına gelen bir hafıza kaybı üzerine ilerliyor konu. Hafıza kaybının nedenini bilmiyoruz ama bu süreçte bir keçiyle anlaşma yaptığımızı fark ediyor ve bundan sonrasını öğrenmek için oyunu oynamaya başlıyoruz. Bu merak ettiren serüvende sizi rahatlatacak her imkanı sağlamış oyunun yapımcıları. Müzikler, karakter tasarımları, diyalogların akıcılığı ve çizimler her açıdan sizi sarıyor, sarmalıyor adeta.

Kolayca alışma garantili

Sizi bilmem ama ben gün geçtikçe bir şeylere olan ilgimi ve odağımı daha hızlı kaybeder oldum. Bu nedenle çoğu zaman kolayca alışabileceğimi düşündüğüm oyunları tercih ediyorum. Çoğu oyun karmaşık ara yüzüyle sizi boğar, kompleks hikayeleriyle içinde kaybolmanıza neden olurken Wytchwood’un en sevdiğim yanı kendine alıştırma hızı oldu. Oyuna girdikten 15-20 dakika sonrasında ne yaptığımı, neden yaptığımı ve en önemlisi nasıl yaptığımı çok iyi anladım. Girişteki öğretici kısmın yeterliliği çok yerindeydi. Bazı oyunlarda “Aman kim okuyacak bu kadar yazıyı, oynarken öğrenirim.” deyip çoğunlukla pişman olduğum için Wytchwood bana oldukça iyi geldi. Tabii bunun tek etkisi yazılar da değil, iyi bir mekanik ve bu mekaniği destekleyen bir görsellik de şart. Wytchwood da bunları bize iyi yansıtan bir oyun olmuş.

Yormayan simülasyon yapmışlar, olmuş!

Dinlenmeye diye girdiğim oyunlarda yorulduğum zaman uzun bir süre oyunlara kapatıyorum kendimi. Özellikle simülasyon oyunlarında arayüze alış, zanaati keşfet, yeni ürün üretmeye vakit ayır derken oyun derinleşemeden çıkıveriyorum. Eğer siz de benim gibiyseniz bu oyun tam sizlik.

Özellikle Envanter kısmı ve bu kısımdaki ürünlerin yaratılması için gerekli malzemeleri nasıl temin edeceğimi kolaylıkla anlayabilmem, bu oyunu ekstra sevmeme sebep oldu. Oyun malzemeleri toplayabileceğimiz alanlar listesini önümüze sermekle kalmıyor, elinizde bu malzemeyi yapabilecek ürünler de varsa o ürünleri nereden bulabileceğinizi de gösteriyor. Tam benim gibi aramaktan çabuk bıkabilen oyunculara layık :)

Masalların gerçek yüzü

Bu kadar sevimli sevimli anlattığıma bakmayın. Wytchwood’un çizimleri, müzikleri ve ana teması göze ne kadar hoş gelse de çoğunlukla gotik masallar ve hikâyeleri baz alıyor. Periler, goblinler, yılanlar, Pixie’ler ve daha nice yaratıklarla karşılaşırken “Aaa, ne kadar güzel tasarımları var, pek de tatlılar” diye düşünüyorsunuz ama oyun bir anda karşınıza “Şimdi bu yaratıkları avla bakalım” görevi çıkarabiliyor. Aynı bildiğimiz masalların gerçek versiyonlarının korkutucu olması gibi, oyun da bize bu ürkünçlüğü güzel ve yerinde bir şekilde sunuyor.

Diyaloglardaki argo kelimeler ve kapan gibi bazı av nesnelerinin avlama esnasında çıkardıkları kan vb. görsel efektler oyuna beklenmedik bir mini vahşet katmış. Bir yandan peri gördüm diye sevinirken, iki dakika sonra peşinden yakalamak için balık ağı atarken buldum kendimi. Yani diyeceğim o ki oyuncu kitlesini yaş bazında bir tık yukarılara kilitlemiş Wytchwood yapımcıları.

Kısaca özetlemek gerekirse, Stardew Valley ve Animal Crossing gibi detaydan boğulmak istemediğiniz bir simülasyon/zanaat oyunu arıyorsanız Wytchwood’u önerebilirim. Mutlu ayrılacağınızı düşündüğüm bir macera. Gezin, görün, keşfedin ve en önemlisi eğlenin!

SON KARAR

Bu devirde bu fiyatlara eğlenmek zor olmuşken bu oyunu almamanız için hiçbir sebep bulamadım ben. Kolayca vaktinizi alabilecek ve bunu kaliteli bir şekilde yapacak bir oyun Wytchwood.

Wytchwood
Çok İyi
8.5
Artılar
  • Witch Eye mekaniğiyle henüz tanışmadığımız yaratıkların veya ürünlerin tanımlarını ve zayıflıklarını görebilmek
  • İllüstrasyonları ve ses tasarımı oldukça etkileyici
  • Diyaloglar ne gereksiz uzatılmış ne de olduk olmadık yerlere konulmuş…
Eksiler
  • Bazı görevler için çok fazla aynı mekanda git gel yapmak zorunda kalabiliyoruz.
  • Bazı ürünlere her zaman ulaşamıyoruz
YORUMLAR
Parolamı Unuttum