Brothers: A Tale of Two Sons Remake - İnceleme

Kardeşim benim yarımım

Bundan 10 sene önce Brothers: A Tale of Two Sons, o zamanlar namı yükselmemiş Josef Fares'in yönetmenliğinde oyuncularla buluştuğunda döneminin en başarılı indie oyunlarından birisi olmuştu. Ama bu son 10 senede oyunlar o kadar çok büyüdü ki Brothers'ın ölçeği bugünün "eğlenceli birkaç saat sunan niş bir yapım" statüsüne girebiliyor sadece, remake'i yapılmış olsa bile.

Zaten sıfırdan, Unreal Engine 5 gibi bir motorla yapılmasının sebeplerinden biri de yeni oyunculara bu deneyimi modern bir perspektiften sunmak. Ve orijinal yapımla görebileceğiniz en büyük fark da kesinlikle görsel değişim. Hakikaten UE5'in dağı, çayırı bir başka gözüküyor remake'te. Hatta bazı noktalarda o kadar güzel ki "Bir indie oyun için fazla bu" diyesim geldi. Bir macera oyununda, bazı lokasyonlara vardığınızda beklenmeyen şeyler görürsünüz ya, ve bu macera oyunlarının özüdür aslında, işte Brothers Remake'te de bu noktalara vardığınızda daha bi etkileniyorsunuz.


Tabii söz konusu Unreal Engine olunca tahmin edebileceğiniz gibi görsel tarz realistik bir yaklaşım üzerine. Özellikle orijinal oyunla karşılaştırma yaptığımızda ciddi bir ton farkı var. Orijinal oyun daha canlı, masalsı bir yaklaşım sergilemişken burada biraz daha "seyircilere oynanmış" açıkçası. Ama benim hoşuma gitti yeni hali, zaten çok kısa bir süre sonra sizi de rahatsız etmez.

Bu arada belirtmem gerekir ki oyunu PlayStation 5'te oynadım ama Unreal Engine'in özellikle PC'deki malum takılma sorunlarıyla meşhur olduğu aklıma geldi. PS5'te birkaç bug ve birkaç yerde yaşanan frame rate düşüşü harici bir sorun yok ama bu satırları yazarken oyun piyasaya çıkmamıştı ve PC performansını bilmiyorum. Ama PC'den oynayacaksanız kesinlikle önceden bir yorumları okuyun derim.


Brothers'ın en belirgin özelliği tartışmasız iki kardeşi aynı anda yönettiğimiz oynanış yapısı. Kontrolcünün sol çubuğuyla büyük kardeşi, sağ çubuğuyla küçük kardeşi yönettiğimiz oyun, bulmacalarını tamamen bu tasarım üzerine şekillendiriyor. Aynı anda iki karakteri yönetmek başlangıçta beyinleri gıdıklasa da müzik aleti çalmak gibi alıştıktan sonra çok doğal bir şeye dönüşüyor. Oyun sırf bu hissi, bir kardeşin sol, diğerinin sağ yanınız olduğunu ve birbirlerinin tamamlayıcı bir nitelikte olduğunu hissettirmek için  co-op modu eklememişti. Hatta Josef Fares zamanında "Co-op destekleyeceğime elimi keserim daha iyi" diyerek gelecekteki "hiperaktifliğini" önceden belli etmişti. Ama artık geliştirici ekip Hazelight değil, Avantgarden Studio ve madem remake yapılıyor, neden eklemeyelim değil mi? Brothers Remake'te online olmasa da lokal co-op mevcut kısacası. 

Ama Avantgarden'ın orijinal oyuna sadık kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Karşılaştırma yapmak için orijinalini de oynadım, Remake ile her şey aynı hissiyatta. Zaten orijinal oyun da oynanış olarak, kontroller olarak hiç eskimemiş. Avantgarden bu duruma ek olarak biraz daha interaksiyona girebileceğimiz olaylar yerleştirmiş, bazı noktalarda ek ara sahneler eklemiş, müzikleri daha etkili kullanmış ve daha erişilebilir yapmış oyunu. Ama çok fazla bir yenilik olduğunu da söyleyemem genel çerçevede.

İnsanların Brothers'ı sevmesinin sebeplerinden biri de oyunun duygusal bir hikayeye dayanmasından geliyordu. Bu noktada remake'te hiçbir değişiklik olmadığı için fazla detaya girmek istemiyorum ama bence bu oyun, özellikle remake versiyonu (modern grafik farkı), ana hikayenin gelişiminden çok oyun süresince yaşadıklarımız için oynamaya değer. Farklı mitlerden farklı karakterlerle tanışmak ve onlarla beraber farklı ortamlarda bulunmak Brothers'ı asıl değerli yapan şey.

Neticede varlığı sorgulanan bir remake var elimizde. Oynanış olarak eskimemiş (ve hala keyifli) bir oyunun modern grafiklerle süslenmiş hali çünkü özünde bu remake. Bu yüzden bana daha çok YouTube'daki konsept "Y oyun Unreal Engine 5'te yapılsaydı nasıl gözükürdü" videolarından fırlama bir şey gibi hissettirdi. Zaten 3-4 saatte bitiyor ve tekrar oynamak için bir sebep bulmak zor (%100'lemek bile hızlı). Tüm bunlardan ötürü tam fiyattan almak yerine indirime girmesini ya da abonelik servislerine gelmesini bekleyebilirsiniz. Orijinal oyunu oynamadıysanız dahi.
 

SON KARAR

Pek de eskimemiş orijinalini günümüz grafik standartlarında oynamak muhtemelen birçoğumuzun aklına bile gelmedi ama kardeşlerle tekrar bir araya gelmek güzel hissettirdi. 

Brothers: A Tale of Two Sons Remake
Çok İyi
8.0
Artılar
  • Muazzam grafikler
  • Daha fazla erişilebilirlik seçeneği
  • Lokal co-op desteği 
Eksiler
  • Görsellik hariç devasa bir değişiklik yok
  • Reset atmanıza sebep veren hatalar 
YORUMLAR
Parolamı Unuttum