Warhammer 40,000: Shootas, Blood & Teef - İnceleme

HAYDİ “ORK SLUG” HAYAL EDELİM!

"UZAK GELECEĞİN KORKUNÇ KARANLIĞINDA SADECE SAVAŞ VARDIR!
AMA BU SAVAŞ BAZEN RENKLİ VE BOL ŞAMATALI DA OLABİLİR"

“In the grim darkness of far future, there is only war!” Warhammer 40K’nın klasikleşmiş geleneksel açılış cümlesi. W40K’yı PC/konsol oyunlarından tanıyanlar karizmatik Space Marine’leri, Chaos’u ve kimi popüler figürleri bilirler. Romanlarını okuyanlar ise tarihinin oldukça karanlık, tekinsiz ve hainlik dolu olduğuna şahit olur, bu cümleyi iliklerinde hissederler. Ancak biraz derinlemesine inenler, evrendeki belki de en büyük tehlikenin en matrak ve manyak ırk olan Orklar olduğunu fark ederler. Bu mantardan çoğalan yeşil derililer familyası savaşmak için vardır. Hatta savaşacak bir şey bulamazsa kendi içinde savaşır. Bir araya geldiklerinde meydana gelen Waagh! (aslında haykırmak istedikleri War!) haykırışları bir psişik alan oluşturarak inanılmaz bir itici güç haline gelir. Hah işte bu oyunda Space Marines chapter’larından birini değil bu deliler grubunu canlandırıyoruz. (Daha fazla bilgi için sizleri “WARHAMMER 40K ORKLARI” kutusuna davet edelim.)

MADEM ORKSUN, OYNA KORKSUN

Shootas, Blood & Teef, Belçikalı Rogueside firmasının yeni oyunu. Firma, dönemimizin yeni Metal Slug’ı olarak da adlandırılan Guns, Gore and Cannoli 1-2’nin yapımcısı. Metal Slug severler bu eğlenceli çizgi romanımsı grafikleri olan oyunları 18-22 TL gibi makul rakamlara halen deneyimleyebilirler. Rogueside “Yeni oyunumuz ne olsun?” sorusuna aynı tipte bir Warhammer 40K oyunu olarak cevap bulmuş ve oyunun mizah anlayışını Orklar üzerine kurmuşlar.

Sonda söyleyebileceğimi biraz başa çekeyim: Oyun özellikle arkadaşlarla çok gırgır şamata, tekrar oynanabilirliği mevcut; ancak 3~4 saatlik bölümler globalde USD19/€19 ve Türkiye’de 149 TL fiyatı ile biraz tepki çekmekte. Oyun boyunca çok sayıda silah ile yeşil ellerimizi Ork, İnsan ve Tyranid kanına buluyor ve de topladığımız “Dişlerle” alışverişimizi yapıyoruz. Orkların ortalama zekasının konuşma ve dilbilgisi kullanımlarına vurduğunu hatırladığımızda “Teef”in diş olduğuna şaşırmıyoruz. Bu arada oyun Türkçe dil seçeneğine de sahip. Oyunu Türkçeleştiren ekip gerçekten çaba sarfederek bir W40K Ork’u gibi düşünebilmişler. Şaka yapmıyorum, Ork’un düşünme ve konuşma tarzı lore’a uygun olarak Türkçe olarak yer alıyor.

Oyunu eş zamanlı olarak dört arkadaş oynayabiliyorsunuz. Klavye ve/veya gamepad ile oynamak mümkün. Açıkçası gamepad ile çok daha akıcı bir kontrol deneyimi beklerdim. Kontroller bana zorlama bir port gibi geldi. Benim biraz müsamahalı olduğumu düşündüğümde kimi oyuncular söverek klavye+fareye geçebilirler. Steam’de oynadığım oyun tam ekran modunda Sony DS4 ile hedef almaya çalışırken anlamsız bir şekilde kısır kaldı. Biraz sabredilebilirse curcuna içerisinde hoplar zıplarken, el çizimi 2D çevreyi ve kuklamsı karakterleri izlerken ve azıcık canla bir Squig’den ısırık alarak sağlık doldurmaya çalışırken daha az hissedilebilir. Oyunun eksiklikleri tek başınıza daha çok dikkatinizi çekecektir. Ama oyun bir Pazar öğleden sonrasında kolayca bittiğinden buna takılmadan 3-4 kafa arkadaş, biraz da zorluğu artırarak gürültü patırtıyla oynarken hakkını verecektir. Oyunda birden fazla Ork sınıfı ve Warband’i mevcut. Bunların farklı özellikleri ve pasif bonusları birbirinizin kopyası karakterler olmadığınızı hissettiriyor.

ORK DİLİ VE EDEBİYATI

Oyun bir aksiyon oyununa göre checkpoint noktası açısından cimri davranmıyor. Aynı zamanda her checkpoint’te silah deposuna ulaşarak alışverişimizi yapabiliyoruz. Alışveriş esnasında 2022~23 Ork modasına uygun kozmetik değişiklikler de alabiliyoruz. Bölümler doğal olarak boss savaşları ve alaycı orklarımızın saçma ama gülümseten yorumlarıyla son buluyor. Örneğin bina boyunda bir boss’un “King of the Andals, Lord of the Seven Kingdoms” havasındaki 20-30 saniyelik kendini takdimi sonrasındaki tepkimiz geniş bir esneme ve akabinde bol bol “dakka dakka” oluyor. Oyun boyunca benzer tipteki Ork diyaloglarından bolca mevcut.

Oyunda bir kombo mekaniğinin olmaması, özel hareketlerin sınırlılığı bir parça tek düzelik getiriyor. Yine de ses efektleri, sıkı hard rock müzikleri ve bol sayıda silah ile akıyor. Oyun esnasında birden fazla silahı eş zamanlı taşıyabilmek ve bölüm esnasında hızlı değiştirebilmek bu açığı bir nebze kapatmış. Roket atar, alev makinası gibi silahlar büyük düşmanlara ve toplu gruplara karşı çözüm olsa da “friendly fire”’ı unutmamak gerekiyor. Ölen arkadaşınız kısa süre sonra geri gelirken sizin de canınızın bir kısmını alıyor zira. Ama yeşil Waagh! Barı dolupta birkaç saniye silahınız ölüm kustuğunuzda feragatinize değiyor.

“We is gonna stomp da universe flat and kill anyfink that fights back. we're da Orks, and was made ta fight and win.” - Ghazghkull Mag Uruk Thraka

Rogueside;  Shootas, Blood & Teef ile önceki oyunlarındaki kaotik, bol gürültülü, bol renkli ve eğlenceli oyun tarzını devam ettirmiş. Akşam işten yorgun argın dönmüş, ebeveynlik görevlerini de başarıyla tamamlamış birkaç Warhammer 40K sever yoldaş bu oyunda, beraber 1-2 saat kafa dağıtıp günü eğlenerek noktalayabilirler. Yapımcılar geliştirme esnasında bu niş kitleyi dikkate aldılar mı bilemiyorum. Ancak bu kitle, kısa oyun süresi, sorunlu gamepad kontrolleri ve kimi bug’lar gibi sorunları en rahat sindirebilecek kitle. Darktide ile eş zamanlarda çıkma gibi bir şansızlığı olsa da ilk indirimlerde çok oyunculu oyun severlerin gönül rahatlığı ile alabilecekleri bir oyun var karşımızda.

WARHAMMER 40K ORKLARI

Ork diyince aklınızda canlanan Orta Dünya ve WarCraft Orc’larını unutun. Onlar Orc; Warhammer’da ise “Orklar” var. Hem de sayısızca! Orklar W40K evreninde en fazla sayıda bulabileceğiniz yaratıklardır. Hatta o kadar çoklardır ki her an kurulmakta ve yok olmakta olan onlarca Ork krallığı mevcuttur. Zeka olarak pek parlak olmayan bu ırkı, tüm galaksiyi ele geçirmekten ve herşeyi işgal etmekten alıkoyan tek şey vardır: Savaşmaya saplantılı haldeki tutkuları. Etrafta düşman namına biri bulunmadığında can sıkıntısından birbirlerine saldıran bir topluluktan bahsediyorum. Zaten evrendeki diğer ırkların en büyük korkusu bir gün birşekilde tek bayrak altında birleşebilmeleri ütopyasıdır.

Ork zekâsı yüksek olmayabilir. Ancak yüksek teknoloji bilgileri olmamasına rağmen ellerine geçen her şeyden silah olarak kullanılabilecek kaba, ama işe yarar donanımlar çıkarabilirler. Hatta bazıları öyle sıra dışı mekanik beceriler gösterirler ki ortaya inanılmaz aygıtlar çıkar. Bunu da içgüdüsel olarak yaparlar. Sorsanız “Nasıl yaptın diye?” cevap vermesi mümkün değildir. Keşfi esnasında çok sayıda Ork ölmüş olabilir. Ama bu onlar için pek sorun değildir. Mantarlanarak çoğalan bu ırkın üyeleri ölmemeyi başarabilirlerse savaş şefliğine kadar gidebilirler. Ulaştıkları sürat ve ateş gücü diğerlerini hayran bırakacaktır. Toplu halde haykırdıkları savaş çığlıkları, kendi deyişleriyle “Waagh!” psişik etkisiyle onları galaksinin en tehlikeli savaş topluluklarından biri haline getirir.

SON KARAR

Ork olmanın hakkını veren, hiç kafa yormadan bolca eğlendiren bir aksiyon oyunu. İlk indirimde alınır.

Warhammer 40,000: Shootas, Blood & Teef
İyi
7.5
Artılar
  • W40K Ork’u olabilmek
  • Tekrar oynanabilirlik
  • Müzik ve seslendirmeler
  • Türkçeleştirilmesi
  • Çok oyunculu, çok eğlenceli


Eksiler
  • Ama çok kısa
  • Kontrolleri kaba
  • İlk gün fiyatı oyun süresine göre yüksek


YORUMLAR
Parolamı Unuttum